Yerel, bölgesel ve küresel siyasette Suriye iç savaşı ve Türkiye
Syrian civil war on local, regional and global politics and Turkey
- Tez No: 666003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Suriye İç Savaşı, krizin ilk anlarından itibaren Türkiye'nin dış politikasında en önemli gündem maddesi olarak öne çıkmış, Türkiye'nin bölgesel ve yerel aktörler ile ilişkilerinde olduğu kadar hem küresel güçler ile hem de Avrupa Birliği ülkeleri gibi aktörler ile ilişkilerinde belirleyici bir unsur olarak önemini korumuştur. Kriz Türkiye'nin dış politikasında olduğu kadar iç politikasında da sürekli tartışma konusu olmuştur. Tez boyunca Türkiye'nin dış politikası değişen dinamikler çerçevesinde analiz edilmiştir. Tez boyunca incelenen bu dinamiklerin Türkiye'nin üçüncü ülkeler veya yerel aktörler ile ilişkilerine etkisi küresel, bölgesel ve yerel düzlemlerde ele alınmıştır. Bu çalışmada, kitap ve makale gibi akademik eserlerin yanı sıra, saha gözlemleri sonucu ortaya çıkmış eserlere yer verilmiş, çok sayıda gazete haberi, köşe yazarı yorumları ve internet kaynakları taranmış, konuyla ilgili yayınlanmış olan raporlar ele alınarak değişen dinamikler çerçevesinde Türkiye'nin dış politikası analiz edilmiştir. Tez boyunca analiz düzeyi yerel, bölgesel ve küresel düzlemlerde ele alımış ve olayların gelişimi tarihsel dönemlendirme çerçevesinde incelenmiştir. Tarihsel dönemlemdirme içinde Türkiye'nin bölgesel ve küresel dış politika hedefleri göz önünde tutularak hem geçirmiş olduğu dönüşümler hem de süreklilikleri öne çıkarılmıştır. Veriler toplanırken Türkiye'nin resmi kaynaklarının yanı sıra, ilgili ülkelerinin de kaynakları incelenmiş; gazete ve internet yayını taramalarında farklı ülkelerin kaynaklarına ve bakış açılarına yer verilerek karşılaştırmalı bir yöntem benimsenmiş ve objektif bir bakış açısı yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since beginning of the crisis, Syrian Civil War has been risen as the most prominent topic in Turkey`s Foreign Policy, it has been determinant on Turkey`s affairs both with regional and local power brokers but as well with global powers and actorsfrom European Union countries. The crisis has been an abiding topic of discussion in Turkey`s domestic policies as well as it's international affairs. In this study Turkey`s foreign affairs have been evaluated within the frame of varying dynamics. The analysis of impact capacity of these dynamics on the affairs of third parties or local actors have been reassessed on global, regional along this study. In this study, besides scientific books and articles, book generated by studies of field researchers have been widely used; numerous newspaper articles and news, reports of various institutions and online resources have been screened and Turkey`s foreign policies have been discussed within the scope of varing dynamics. Level of analysis has been conducted on global, regional and local levels along this study and the developments of events assessed within its historical fragmentationHistorical fragmentation of the study has been defined by considering the regional and global objectives and goals of Turkey`s foreign policy along with its transformation and persistence. On data collection along with official publications of Turkey, official sources of related third-part countries have been reviewed; on the screening of newspapers and online publications perceptions and publications of different countries were taken in order to reflect objective perception and adopt a comparative methodology.