Ortaokul T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye ünitesinin işlenişine yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions for secondary school Republic of Turkey Revolution History and Kemalism course and teaching procedures for Kemalism and Modernizing Turkey unit
  1. Tez No: 666004
  2. Yazar: BUSE SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersi, sekizinci sınıflarda Sosyal Bilgiler dersinin devamı olarak okutulan konuları itibarıyla oldukça önemli bir derstir. Öğretim programında dördüncü sırada yer alan Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye ünitesi, kazanımları ve muhtevası ile dersin özünü, kalbini oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye ünitesini öğretmen görüşleri bağlamında incelemektir. Araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmış, veriler görüşme tekniğiyle toplanmış, elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmaya 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kastamonu ili Taşköprü ilçesinden ve Zonguldak ili Ereğli ilçesinden toplam 13 Sosyal Bilgiler öğretmeni katılmıştır. Araştırma verileri, araştırmanın alt problemleri çerçevesinde hazırlanan 8 sorudan oluşan bir görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın alt problemlerini; Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye ünitesinin ders kitabı, kullanılan yöntem, teknik ve stratejiler, faydalanılan öğretim materyalleri, sınıfların fizikî durumları, yapılan ön hazırlıklar, karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri, üniteye ayrılan süre ve ünitenin genel değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda ders kitabı ve sınıfların fizikî durumlarına dair öğretmenlerin olumlu görüşleri tespit edilmiştir. Bunun yanında öğretmenlerin benzer ve bilgiyi doğrudan sunan yöntem-teknik ve materyallerden yararlandıkları görülmüştür. Araştırma bulgularından elde edilen en önemli sonuç üniteye ayrılan sürenin ve bunu takiben de ders saatinin yetersizliğidir. Bu sonucun beraberinde getirdiği bir takım sorunlar, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşleri ve araştırma sonucunda fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Secondary School, Republic of Turkey Revolution History and Kemalism Course is very important course in the 8th grade in terms the subjects are continuation of the Social Studies course in recent years. Unit 4, Kemalism and Modernizing Turkey Unit is the heart of the course with its contents and learning outcomes. The aim of this study is to research Kemalism and Modernizing Turkey unit in the context of teachers' opinions. The qualitative research model was used in the research, the data were collected by the interview technique and examined by desciptive and content analysis. A total of 13 Social Studies Teachers from Taşköprü, Kastamonu province and Ereğli, Zonguldak province participated in this research in 2019-2020 Academic Year. The data were collected with an interview form which consists of 8 questions prepared within the framework of the sub-problems of the research. The textbook of Kemalism and Modernizing Turkey Unit, used methods, techniques and strategies, utilized instructional materials, physical condition of the class, preliminary preparations, encountered problems and solutions, the time allocated to the unit and the overall evaluation of the unit are sub-problems of the research. At the end of the reseach, it was oberved that teachers had positive opinions about the textbook and the physical conditions of the classes. Moreover, it was observed that teachers benefited from methods - tecniques and materials that present information similarly or directly. The most important result from the research is the insufficiency of the time allocated yo the unit and the subsequent lesson time. Some problems were noticed with the opinions of Social Studies teachers at the result of the research.