Çeşitli mikrobiyal uygulamaların mısır bitkisinde (Zea mays L. indendata) verim ve verim unsurlarına etkisi
The effect of different microbial applications on yield and yield components of corn plant (Zea mays L. indendata)
- Tez No: 666012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLGÜN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma ile Şanlıurfa Harran Ovası koşullarında II. ürün mısır bitkisinde çeşitli mikrobiyal uygulamaların verim ve verim unsurlarına etkileri belirlenmiştir. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre kurulmuştur. Ana parselleri çeşitler mikrobiyal gübreleri ise alt parselleri oluşturulmuştur. Deneme, 2019 yetiştirme sezonunda Şanlıurfa Harran Ovası koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak 5 çeşit farklı mikrobiyal gübre ve 2 farklı mısır tohum çeşidi kullanılmıştır. Denemede, her parselde 4 sıra olacak şekilde ekim yapılmıştır. Sıra aralığı 70 cm, sıra üstü mesafe 20 cm, sıra uzunluğu 5 m ve her parsel alanı 14 m2 olarak ayarlanmıştır. Ekimden önce toprak goble disk ve ardından diskaro ile işlenerek ekime hazır hale getirilmiştir. Araştırmada 3 mısır çeşidi ve 5 farklı mikrobiyal gübre materyal olarak kullanılmıştır. Deneme konuları, kontrol, Basillus megateruim bakterisi (200 ml/da toprak), Bacillus subtilis + paenibacillus azotofixdt (200 ml /da toprak), Lactobacillus delbrueckli (Lactobacillus delbrueckli bakterisi, ekimle beraber 500 ml /da çıkıştan 20 gün sonra, bitkiler 40-50cm iken 500 ml/da ve çiçeklenme döneminde 500 ml/da olacak şekilde bitkilerin yapraklarına püskürtülmüştür) ve Frateuria aurantia bakterisi 10 ml/kg tohum olacak şekilde oluşturulmuştur. Tane verimi bakımından uygulamalar X çeşitler interaksiyonu istatistiki olarak önemli bulunmuştur. En yüksek tane verimi L.Delbrueckli (Yaprak)× PL-538 1571.63 kg/da olarak bulunurken, en düşük L.Delbrueckli (Yaprak)× PL-618 1193.89 kg/da olarak bulunmuştur. Protein oranı bakımından en yüksek F.AURANTIA(Tohum)× PL-618 (%10.07) uygulamasından elde edilirken, en düşük B.MEGATERIUM (Toprak)× DKC6050 (%8,60) uygulamasından elde edilmiştir. Mikrobiyal gübrelerin mısır bitkisinde verim ve verim unsurlarına etkisi çeşide bağlı olarak değişmiştir. Tane verimi bakımından mikrobiyal gübrenin yapraktan uygulanması daha etkili bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, effect of different microbial applications on yield and yield components of dent corn (Zea mays L.indendata) were determined as second crop in Şanliurfa Harran Plain condition. The trial parcels e established according to the trial pattern. Main parcels were dent corn varieties and microbial fertilizers were sub-plots. The experiment carried out Harran Plain condition in Şanlıurfa in 2019 growing season. In this study, 5 different microbial fertilizers and 3 different corn seed varieties were used as material. In the experiment, each plot planted in 4 rows. Row spacing was 70 cm, distance above row 20 cm, row length 5 m and each parcel area was 14 m2. Before planting, the soil processed with goble disc and then disc harrow and made ready for planting. In this study, 5 different microbial fertilizers and 3 different corn seed varieties were used as material. Applications of microbial fertilisation were control, Bacillus megateruim bacteria (200 ml / da soil), Bacillus subtilis + paenibacillus azotofixdt (200 ml / da soil), Lactobacillus delbrueckli (Lactobacillus delbrueckli bacteria, with sowing 500 ml / da 20 days after emergence, plants 40-50 cm / da 500 ml / (500 ml / da) and Frateuria aurantia bacteria were formed to 10 ml / kg seed. In terms of grain yield, applications X varieties interaction was found to be statistically significant.The highest grain yield was obtained from application of L.Delbrueckli (Leaf) variety of PL-538 (1571.63 kg/da) while the lowest grain yield application of variety of PL-618 (1193.89 kg/da). the highest protein ratio was obtained from F.AURANTIA (Seed) × PL-618 (10.07%) application while the lowest protein ratio was obtained from B.MEGATERIUM (Soil) × DKC6050 (8.60%) application. The effect of microbial applications on yield and yield components in corn plants has changed depending on the variety. Foliar application of microbial fertilizer has been found more effective in terms of grain yield.