Assessment of the role of civil society organisations (CSOS) on financing social protection and reducing poverty in Zanzibar
Zanzibar'da sosyal korumanın finanse edilmesi ve yoksulluğun azaltılmasında sivil toplum örgütlerinin (STÖ'ler) rolünün değerlendirilmesi
- Tez No: 666019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Doğa Başar SARİİPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma, Zanzibar'daki sosyal korumanın finansmanı ve yoksulluğun azaltılması konusunda STÖ'ların rolünü incelemiştir. Çalışma dört araştırma alanını değerlendirmeye odaklandı: 1) tasarım, uygulama ve kapsam açısından müdahalelerin kalitesi; 2) yararlanıcıların hedeflenmesi ve verimlilikleri; 3) kurumsal kapasite ve mali sürdürülebilirlik; ve 4 koordinasyon ve bağlantı. Veri toplama için seçilen dört STÖ'yı (2 İnanç Temelli Organizasyonlar (İTO) (MICO ve ACA) ve 2 Sivil Toplum Kuruluşları (STK) (ZASO ve ZACA)) incelemek için derinlemesine karşılaştırmalı bir vaka çalışması araştırma tasarımı kullandı. Bulgular, birinci bölge ile ilgili olarak, İTO'ların yoksulluğu hedefleyen ancak kötü tasarlanmış birçok programa sahip olduğunu ve yoksulluğu azaltmayı gerçekleştirmek için potansiyel besin maddelerini kaçırdığını göstermektedir. STK'lar proje bazında daha az program uygulamaktadır ancak daha iyi tasarlanmış olup, bağışçılarının kapasitesini yansıtmaktadır. Kapsam çok düşüktür, ancak STK'lar arasında İTO'lardan daha düşüktür ve genellikle zengin alanlarda yoğunlaşmıştır. Yoksul alanlar, yoksulluğu azaltma çabalarına düşük katkı nedeniyle daha az fayda sağladı. İkinci alandaki bulgular, kuruluşların çoğunun yararlanıcıların belirlenmesi ve hizmet sunumuna ilişkin ulusal yönergeleri takip etmediğini göstermektedir. Refahlarının iyileştirilmesine dayalı mezuniyet uygulanmadı ve hizmet sunumunda hayırseverlik ve ihtiyaç temelli yaklaşımlar üzerinde açık bir hakimiyet vardı. Üçüncü alanla ilgili olarak, tüm kuruluşların görevlerini ve hedeflerini net bir şekilde anlayan yeterli sayıda çalışanı olmasına rağmen, etkili programlar tasarlama kapasitesinden yoksundu. Ayrıca, bazı kuruluşlar, Temel İhtiyaçlar Yoksulluk Sınırının% 21,8 ila% 54'ünü kapsayan yeterli yardım düzeyi sağlar, ancak bazı kuruluşlar için faydalar düzenli ve güvenilir değildir. Dış finansmana aşırı bağımlılık çok fazla (% 90'ın üzerinde) ve bu programların mali sürdürülebilirliğini tehdit ediyor. Son alan, Zanzibar'daki STÖ'ler tarafından sosyal koruma faaliyetleri için uygun koordinasyon mekanizmasının bulunmadığını ortaya koymaktadır. STÖ'ler ile hükümet arasındaki ilişki iyidir ancak STÖ'lerin müdahaleleri ile ulusal sosyal koruma sistemi arasında değildir. Bu, STÖ'lerin müdahalelerinin yoksulluğun azaltılması üzerindeki etkisini azaltır. Genel olarak, STÖ'lerin Zanzibar'da yoksulluğun azaltılması ve sosyal korumanın finanse edilmesindeki rolü, programların kötü tasarımı ve uygulanması, gerçek yoksullara ulaşılamaması, programların sunduğu faydaların düzensizliği ve güvenilmezliği ve ulusal yoksulluk azaltma sistemi ile zayıf bağ nedeniyle, diğerleri arasında, çok azdır. Bununla birlikte, STÖ'lerin yeterli altyapı ve kurumsal kapasiteye sahip olmaları nedeniyle belirlenen boşluklar giderildikten sonra yoksulluğun azaltılmasına katkılarını artırabilecekleri de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study looked at the role of CSOs on financing social protection and reducing poverty in Zanzibar. The study focused on assessing four research areas: 1) the quality of interventions in terms of design, implementation and coverage; 2) targeting of beneficiaries and their efficiency; 3) institutional capacity and financial sustainability; and 4) coordination and linkage. It used an in-depth comparative case study research design to study the four CSOs (2 FBOs (MICO and ACA) and 2 NGOs (ZASO and ZACA)) selected for data collection. The findings show that in relation to the first area FBOs have many programmes that target poverty but are poorly designed, and missing potential nutrients for realizing poverty reduction. NGOs implement fewer programmes in project basis but are better designed, reflecting the capacity of their donors. The coverage is generally very low, but is lower among NGOs than FBOs, and is concentrated in rich/urban districts. Poor/rural areas received less benefits, reflecting low contribution on poverty reduction efforts. On the second area the findings show that majority of the organisations do not follow the national guidelines on identification of beneficiaries and service delivery. Graduation based on the improvement of their wellbeing is also not applied and there was clear domination of charity- and needs-based approaches in their service delivery. In relation to the third area, although all organisations have sufficient number of workers, with clear understanding of their missions and objectives, they lack capacity to design effective programmes. Some organisations provide sufficient benefits, covering between 21.8% and 54% of basic needs poverty line, but benefits are not regular and reliable for some organisations. Dependence on foreign funding is too much (over 90%), threatening financial sustainability of those programmes. The last area reveals absence of proper coordination mechanism for social protection activities by CSOs in Zanzibar. The relation between the CSOs and the government is good but not between the CSOs interventions and the national social protection system. This reduces impact of CSO interventions on poverty reduction. In general, the role of CSOs on reducing poverty and financing social protection in Zanzibar is so minimal because of poor design and implementation of programmes, failure to reach the real poor, irregularity and unreliability of benefits offered by programmes and poor linkage with the national poverty reduction system, among others. However, it is also seen that CSOs can increase their contribution on poverty reduction once the identified gaps are addressed because of having sufficient infrastructural and institutional capacity.