Dijitalleşme ve sivil toplum: Derneklerin sosyal medya kullanımına ilişkin bir değerlendirme
Digitalisation and civil society: An assessment of associations' use of social media
  1. Tez No: 929194
  2. Yazar: MERVE ÇINAR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Geçmişten bugüne insanlık tarihi pek çok nedenle ekonomik, kültürel, siyasi, sosyal ve toplumsal değişimlere tanıklık etmiştir. Bu değişimlerin nedenlerinden birisi olarak görülen ve dünya üzerinde oldukça büyük etki yaratan teknolojik gelişmeler, günümüzün önemli konularından birini oluşturan dijital dönüşüm kavramını gündeme getirmiştir. Dijital dönüşüm veya dijitalleşme, 2000'li yılların başından itibaren yeni bir akım olarak bireylerin gündelik yaşamlarından çalışma hayatına kadar her alanda kendini göstermiştir. Bu sürece gerek kamu kesimi gerekse de özel sektör kesimi hızla uyum sağlama çabası gösterirken aynı zamanda bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağlamış olduğu yeni imkânlardan da faydalanmışlardır. Bu dönüşüm yalnızca bu alanlarla sınırlı olmamış devletten ve özel sektörden bağımsız olan üçüncü sektör olarak ifade ettiğimiz sivil toplum kuruluşlarını da yakından etkilemiştir. Demokrasinin temel unsurlarından biri olarak görülen sivil toplum kuruluşları fikirlerini ifade etme, paylaşabilme ve görüşlerini savunma faaliyetlerini, denetimi ve sahipliği kendisinde olan dijital araçlar vasıtasıyla gerçekleştirebilmişlerdir. Zamanla artan fonksiyonları ve işlevleri sebebiyle toplumsal yapının ayrılmaz bir parçası olan sivil toplum kuruluşları, katılım sağlama, şeffaflık, hesap verilebilirlik, çok seslilik gibi özellikleri sayesinde toplumun talep ve isteklerinin duyurulmasını sağlamış bu sayede demokrasinin gerekliliklerinin yerine getirilmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Sivil toplum kuruluşlarının bütün bu işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirebilmeleri ve görünürlüklerini artırabilmeleri açısından dijital dönüşüm sürecine uyum sağlamaları oldukça önemli bir olgu haline gelmiştir. İletişim faaliyetlerine yeni bir boyut kazandıran dijitalleşme süreci ve beraberinde yaygın biçimde kullanılan sosyal medya araçları sivil toplum kuruluşlarının hedeflerini gerçekleştirmesinde sınırlı imkanlara sahip olduğu dikkate alındığında, bu mecraların düşük maliyetli olması, kullanım kolaylığı sunması, hızlı paylaşım yapabilmesi ve geri bildirim sağlayabilmesi bakımından sivil toplum kuruluşları için vazgeçilmez bir platform olarak görülmüştür. Devamlı olarak kendini yenileyen, yeni kullanım alanları sunan, etki alanı geniş olan, çoklu kullanıma ve sanal paylaşımlara imkan veren sosyal medya son dönemdeki iletişim araçları içerisinde en nitelikli olanlarından biri olarak görülmüştür. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri temele alınarak bu çalışmada, sivil toplum kuruluşlarının dijital dönüşüme ve sosyal medya kullanımına ilişkin yaklaşımlarının, mevcut durumunun ne olduğu, yaşanan problemlerin, engellerin neler olduğu, dijitalleşmenin sağladığı avantajların ve kendilerini geliştirebilmeleri bakımından önerilerin neler olduğu üzerinde durulmuş buna ilişkin bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, human history has witnessed economic, cultural, political, social and social changes for many reasons. Technological developments, which are seen as one of the reasons for these changes and have a great impact on the world, have brought the concept of digital transformation, which constitutes one of the important issues of today, to the agenda. Digital transformation or digitalisation, as a new trend since the beginning of the 2000s, has manifested itself in every field from the daily lives of individuals to working life. While both the public and private sectors have endeavoured to rapidly adapt to this process, they have also benefited from the new opportunities provided by information and communication technologies. This transformation has not only been limited to these areas, but has also closely affected non-governmental organisations, which we refer to as the third sector, independent of the state and the private sector. Civil society organisations, which are seen as one of the basic elements of democracy, have been able to express, share and defend their opinions through digital tools that they control and own. Civil society organisations, which have become an integral part of the social structure due to their increasing functions and functions over time, have played an important role in fulfilling the requirements of democracy by ensuring that the demands and wishes of the society are made known thanks to their features such as participation, transparency, accountability and polyphony. It has become a very important phenomenon for civil society organisations to adapt to the digital transformation process in order to effectively fulfil all these functions and increase their visibility. Considering that the digitalisation process, which has brought a new dimension to communication activities, and the widely used social media tools have limited opportunities for civil society organisations to achieve their goals, these channels have been seen as an indispensable platform for civil society organisations in terms of low cost, ease of use, fast sharing and feedback. Social media, which constantly renews itself, offers new areas of use, has a wide range of influence, allows multiple use and virtual sharing, has been seen as one of the most qualified communication tools in the recent period. In this context, based on the activities of non-governmental organisations, this study focuses on the approaches of non-governmental organisations to digital transformation and the use of social media, what the current situation is, what are the problems and obstacles experienced, what are the advantages of digitalisation and what are the suggestions in terms of improving themselves.