Development of a virtual reality-based serious game for occupational health and safety training in underground mining
Yeraltı madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi için sanal gerçeklik tabanlı ciddi oyun geliştirilmesi
- Tez No: 666018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERKAYAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Madencilik, işçiler ve çalışma ortamı açısından oldukça riskli çok disiplinli bir sektördür. Bu risklerle mücadele etmek için en önemli yöntemlerden birinin eğitim olduğu söylenebilir. Bu eğitimler genellikle geleneksel yöntemlerle verilmektedir, ancak günümüz teknolojik gelişmeleri sayesinde yeni eğitim yöntemleri de ortaya çıkmaktadır ve simülasyonlar ve ciddi oyunlar eğitimde yaygın olarak kullanılan araçlar haline gelmiştir. Bu çalışmada oldukça detaylı ve gerçekçi bir ciddi oyun olan MINING-VIRTUAL tanıtılmaktadır. Oyun, Unity3d oyun motoru kullanılarak hem bilgisayar hem de sanal gerçeklik versiyonlarını içerecek şekilde geliştirilmiştir. Geliştirilen bu oyun, kullanıcıların yeraltı kömür maden ocağı simülasyonu içerisinde özgürce eğitim amaçlı gezinti yapmalarına imkân vermektedir. Kullanıcıların mevcut riskleri tespit edebilme becerileri ve bazı kritik konulardaki bilgileri, oyun içerisindeki interaktif araçlar ile ölçülmektedir. Maden mühendisleri ve oyun geliştiricilerinden oluşan otuz kişilik bir katılımcı gruba MINING-VIRTUAL oyunu test ettirilmiş, teknoloji kabulü ve kullanılabilirlik yönleri yapılan anketlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan anketlerdeki sistem kullanılabilirlik puanları ve teknoloji kabul seviyeleri değerlendirildiğinde, her iki grubun da oyundan olumlu yönde oldukça etkilendikleri görülmüştür. Yapılan eşleştirilmiş t-test ile, oyun teknolojilerinin kullanılmasının etkileri ve oyun oynama sıklığının teknoloji kabulü üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler, MINING-VIRTUAL oyununun, madencilikle ilgili iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinde önemli eğitim aracı olabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Mining is a hazardous multi-disciplinary sector for workers and the working environment. It can be said that one of the most important methods to combat these risks is training. These pieces of training are usually given with traditional methods, but thanks to today's technological developments, new training methods are also emerging, and simulations and serious games have become widely used tools in training. In this study, MINING-VIRTUAL, which is a very detailed and realistic serious game, is introduced. The game has been developed using the Unity3d game engine to include both computer and virtual reality versions. The game allows users to freely navigate for educational purposes within the underground coal mine simulation. Users' ability to identify existing risks and their knowledge on critical issues are measured with interactive tools in the game. The MINING-VIRTUAL game was tested by a group of 30 participants, consisting of mining engineers and game developers, and the technology acceptance and usability aspects of the game were evaluated with questionnaires. As a result, when the system usability scores and technology acceptance levels in the questionnaires were evaluated, it was seen that both groups were positively affected by the game. With the paired t-test, the effects of using game technologies and the frequency of playing games on technology acceptance were evaluated. The evaluations revealed that the MINING-VIRTUAL game could be an essential training tool in occupational health and safety training related to mining.