Yalnız kurt saldırıları: Tek aktörlü terörizmin adli bilimler açısından incelenmesi
Lone wolf attacks: An investigation of single-actor terrorism in terms of forensic sciences
- Tez No: 666021
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bireysel terör eylemleri yirmi birinci yüzyılın başından itibaren akademik anlamda ilgi görmeye başlamıştır. Bireysel terör eylemlerine ilişkin motivasyon, psikolojik etkenler, yaygınlık, politik-sosyal-ekonomik etkenler, modus operandi gibi konular farklı bilim dallarında ele alınmaktadır. Marlatt tarafından derlenen Amerika Ulusal Güvenlik Kütüphanesinin 2019 yılında güncellemesini yaptığı Yalnız Kurt Terörizmi Bibliyografisi'nde az sayıda makale, kitap, rapor-doküman, duruşma raporları, tezler, veri tabanları, değerlendirme araçları, film ve videolar bulunmaktadır. Yalnız Kurt Teröristleri, yerleşik terör örgütlerinden bağımsız ve bireysel olarak saldırılar gerçekleştiren teröristler olarak tanımlanmaktadırlar ve saldırılarını gerçekleştirmeden önce tespit edilmeleri oldukça zor olduğundan büyük bir güvenlik tehdidi oluşturmaktadırlar. Yapılan araştırmada, terör ve terörizm kavramları incelenmiş olup bireysel terör eylemlerinin sıklığı, coğrafi dağılımı ve zaman içinde değişip değişmediği, bu eylemlerin döneme özgü politik, sosyal ve bireysel psikolojik nedenlere bağlı olup olmadığı ve eylemlerde saldırı için tercih edilen silah ve hedeflerin kimler olduğuna ilişkin yapılan önceki araştırmalar incelenecektir. Araştırma sonucunda, elde edilen bilgiler karşılaştırılarak bireysel terör eylemlerinin altında yatan motivasyon ve psikolojik etkenler değerlendirilmiş ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individual terrorist acts have started to attract academic attention since the beginning of the twenty-first century. Subjects such as motivation, psychological factors, prevalence, political-social-economic factors, modus operandi related to individual terrorist acts are covered in different disciplines. The Lone Wolf Terrorism Bibliography, which was updated in 2019 by the National Security Library of America compiled by Marlatt, contains a small number of articles, books, reports-documents, trial reports, theses, databases, evaluation tools, films and videos. Lone Wolf Terrorists are defined as terrorists who carry out attacks individually and independently of established terrorist organizations, and they pose a major security threat as they are very difficult to detect before carrying out their attacks. In the research, the concepts of terrorism and terrorism were examined and the frequency of individual terrorist acts, their geographical distribution and whether they changed over time, whether these actions were due to political, social and individual psychological reasons specific to the period, and who were the preferred weapons and targets for attacks. researches will be examined. As a result of the research, the information obtained was compared, the motivation and psychological factors underlying individual terrorist acts were evaluated and various suggestions were made.