Yeni medya ile birlikte dönüşen dijital pazarlama uygulamaları üzerine bir inceleme: Trendyol sosyal medya hesapları
Digital marketing transformed with new media a review onthe applications: Trendyol social media accounts
  1. Tez No: 666045
  2. Yazar: DERYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüz dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler, günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen mobil teknolojiler, sosyal ağlar ve yeni medya getirileri her geçen gün hızını kaybetmeden ilerlemeye devam etmektedir. Bu kadar insan yaşamının içine giren bu yeni dünya, pazarlama faaliyetlerinin de değişmesine yol açmıştır. Dijital pazarlamanın en çok kullandığı 2020 yılı COVİD-19 pandemi sürecinde sosyal ağların markaya avantajların irdelenmesi, bu avantajların dijital pazarlamada nasıl kullanıldığının bir e-ticaret markası olan Trendyol sosyal medya hesap hesapları üzerinden nasıl kullanıldığını, sosyal medya hesaplarının kendi içerisinde ne derecede kullanıldığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla Trendyol markasının belirlenen üç aylık bir zaman diliminde Twitter ve Facebook paylaşımları, yine bu üç ay içerisinde belirlenmiş olan 15 günlük zaman diliminde ise markanın Instagram hesaplarında olan paylaşımları incelenmiştir. Trendyol'un dijital pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya hesaplarını dijital pazarlama bağlamında etkin bir şekilde kullanarak, içerik ürettiği, mevcutta incelenmiş olan sosyal medya hesaplarından İnstagram'ın marka için en fazla kullanılan dijital pazarlama kanalını oluşturarak hedef kitleye erişmede en etkili kanal olarak kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Technological developments in today's world, mobile technologies, that have become indispensable for our daily lives, social networks and new media returns continue to progress with each passing day. This new world, that has entered the lives of so many people, has led to changes in marketing activities in 2020 COVID-19 pandemic period. The work is aimed to examine the advantages of the social networks most used by digital marketing, how these advantages are used in digital marketing, how they are used through Trendyol social media accounts, an e-commerce brand, and to what extent social media accounts are used in themselves. For this purpose, the Twitter and Facebook accounts of Trendyol brand in a specified period of three months, and the shares of the brand's Instagram accounts in the specified 15-day period within this three months were examined. It has been observed that Trendyol effectively uses its social media accounts in the context of digital marketing in its digital marketing activities, produces content, and uses Instagram as the most effective channel in reaching the target audience by creating the most used digital marketing channel for the brand from the social media accounts that have been examined.