Endüstri 4.0 devriminin muhasebe sistemleri üzerindeki etkisine yönelik örnek olay çalışması
The impact of Industry 4.0 revolution on accounting systems: A case study
  1. Tez No: 666047
  2. Yazar: MİTHAT RASGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devrimi, canlı ve cansız tüm varlıkların internet aracılığıyla çevrimiçi bir ağa bağlı olduğu, bu ağ yardımıyla birbirleriyle iletişime geçebildiği ve yapay zeka uygulamaları sayesinde işletme fonksiyonları içerisinde bağımsız karar alabildikleri bir sanayi devrimini ifade etmektedir. Üretimin dijitalleşmesi ile birlikte tüm işletme fonksiyonları birbirlerine entegre olmakta ve ürünler ile makineler internet üzerinden haberleşebilmektedirler. Endüstri 4.0 ile birlikte insan gücü kullanımının üretim sürecinden tamamen çıkarılması ve üretimin otonom robotlar ile sürdürülmesi planlanmaktadır. İşletmenin üretim ve yönetim fonksiyonlarında önemli değişikliklere sebep olan Endüstri 4.0, muhasebe fonksiyonunu da büyük ölçüde etkileyecektir. Bilgi teknolojilerinin aktif olarak kullanıldığı muhasebe bilgi sisteminde kaydetme, sınıflandırma ve raporlama gibi birçok unsur, meslek mensuplarının görev tanımlarından çıkarak çevrimiçi ağdan elde edilen verilerin otomatik olarak işlenmesini ve kaydedilmesini öngörmektedir. Bu çalışmada nesnelerin interneti kullanılarak enerji tüketim verilerinin sinyal dönüştürücüler yardımıyla muhasebe bilgisine dönüştürülmesi ve raporlanması örnek olay yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fourth industrial revolution, called Industry 4.0, refers to an industrial revolution in which all living and non-living things are connected to an online network via the Internet, can communicate with each other thanks to this network, and they can make independent decisions within business functions using artificial intelligence applications. With the digitalization of production, all business functions are integrated with each other and products along with machines can communicate over the internet. With Industry 4.0, it is planned to completely remove the use of manpower from the production process and continue production with autonomous robots. Industry 4.0, which causes significant changes in the production and management functions of the enterprise, will also greatly affect the accounting function. In the accounting information system where information technologies are actively used, many elements such as recording, classification and reporting are removed from the job descriptions of the professionals and turn into the automatic processing and recording of the data obtained from the online network. This study investigated the transformation of energy consumption data into accounting information with the help of signal converters and how to report them using the internet of things.