Karaciğer dev hemanjiyomlarının tedavisinde bleomisin ve lipiodol karışımı ile kemoembolizasyonun güvenilirliği ve etkinliği
Safety and efficacy of chemoembolization with mixture of bleomycin and lipiodol in the treatment of giant liver hemangiomas
  1. Tez No: 666106
  2. Yazar: UMUR ANIL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞSAN BALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Gastroenterology, General Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu retrospektif gözlemsel çalışmanın amacı, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda karaciğer dev hemanjiyomlarının tedavisinde uygulanan Bleomisin ve Lipiodol karışımı ile transarteryal kemoembolizasyon (TAKE) tedavisinin güvenilirliğini ve etkinliğini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ekim 2014 ile Ocak 2020 tarihleri arasında Bleomisin ve Lipiodol karışımı ile TAKE uygulanan ve takip edilen 24 dev hemanjiyomu olan ardışık 21 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların işlem öncesi ve sonrası dev hemanjiyom boyutları, hacimleri, bası bulguları not edilmiştir. Veriler, SPSS 20.0 paket programı (IBM Corp. Armonk, New York, USA) ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada tedavi uygulanmış toplam 24 hemanjiyomu olan 21 hasta (14'ü [%66,6] kadın) istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Hastaların medyan yaşı 47'dir (min-max: 35-69 yaş) arasındadır. TAKE sonrası medyan takip süresi 26,2 aydır (min-max: 5,5-48,5 ay). İki hasta dışında tüm hastalara tek seans Bleomisin ve Lipiodol karışımı ile TAKE uygulandı. Dev hemanjiyomların medyan boyutu, TAKE öncesi 96 mm (min-max: 41-210 mm), TAKE sonrası 61 mm'dir (min-max: 20-120 mm). Dev hemanjiyomların TAKE öncesi medyan hacmi 240,79 ml (min-max: 13,13-2628,62 ml); TAKE sonrası 61 ml'dir (min-max: 3,02-831,16 ml).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to retrospectively investigate the safety and efficacy of use of Bleomycin and Lipiodol mixture in transarterial chemoembolization (TACE) performed to treat patients with giant liver hemangiomas in Çukurova University Radiology Deparment. Material and Methods: Twenty-one patients with a total of 24 giant liver hemangiomas treated with TACE using a mixture of Bleomycin and Lipiodol between October 2014 to January 2020 were included in this study. Dimension, volume and compression findings prior and after the procedure were recorded. Findings were statistically analysed with SPSS 20.0 package program (IBM Corp. Armonk, New York, USA). Findings: Twenty-four hemangiomas in 21 patients (14 [66,6%] female) were statistically investigated. Median age was 47 years (min-max: 35-69 years). Post-TACE median follow-up was 26,2 months (min-max: 5,5-48,5 monhts). In all but two patients, single session TACE was performed. Median dimension of giant hemangiomas was 96 mm (min-max: 41-120 mm) and 61 ml (min-max: 20-120 mm) before and after TACE respectively. Median volume was 240,79 ml (13,13-2628,62 ml) and 61 ml (3,02-831,16 ml) before and after TACE respectively.