İlk trimester kombine test, TSH sonuçlarının korelasyonu ve gebelik sonuçları üzerine etkisi
Rrelation of first trimester combined test and TSH results, and their effects on pregnancy outcomes
  1. Tez No: 666105
  2. Yazar: EZGİ ÖZSÖZ KOLSUZ
  3. Danışmanlar: UZMAN DİLEK UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş Çalışmamızın amacı ilk trimesterdeki serum TSH seviyelerinin yine ilk trimester kombine tarama testinde bağımsız prognostik faktörler olan serum PAPP-A, serbest beta hCG, NT ve CRL ölçümleri ile korelasyonunu değerlendirmek ve gebelik sonuçları üzerine etkisini saptamaktır. Materyal ve method İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine Ocak 2015 ve Aralık 2020 tarihleri arasında başvuran ve inklüzyon kriterlerine uygun 349 gebe incelenmiştir. Çalışmaya ilk trimester kombine tarama testini 10+6 ile 13+6 arasında hastanemizde yaptırmış olan ve ilk trimester rutin TSH değeri olan gebeler dahil edilmiştir. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu analitik yöntemlerle (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri) incelenmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde t testi, veriler normal dağılım göstermediğinde ise MannWhitney U testi kullanılmıştır. İki sürekli değişken arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular TSH için 2,5 uIU/ml eşik değer kabul edildiği gruplamada kombine test parametreleri ile TSH arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Kombine testin yapıldığı gebelik haftasına göre gruplandırdığımızda ise 11. Haftada bakılan serbest beta hcg ile TSH arasında negatif korelasyon izlenmiştir (p=0,040, r=-0,189). Kombine tarama testi belirteçleri ve maternal TSH ile doğum şeklini öngörmede anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yenidoğan doğum ağırlığını öngörmede serbest beta Hcg ile doğum haftasını öngörmede TSH ile negatif korelasyonel anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0,032, r=-0,199 ve p=0,011, r=-0,235). Sonuç Sonuç olarak ilk trimester kombine test serum belirteçlerinin genel olarak TSH düzeyinden etkilenmediği fakat onbirinci haftada serbest beta hcg ile TSH arasında negatif korelasyon olduğu saptanmıştır. Doğum şeklinin öngörülmesinde bu parametrelerin bir etkisinin olmadığı, yenidoğan doğum ağırlığının öngörülmesinde sadece serbest beta hCG düzeylerinin negatif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca yüksek TSH değerine sahip gebelerin doğum haftasının daha erken olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler : TSH, PAPP-A, kombine test, HCG, doğum ağırlığı, normal gebelik sonuçları
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the correlation of serum TSH levels in the first trimester with the measurements of serum PAPP-A, free beta hCG, NT and CRL, which are independent prognostic factors in the first trimester combined screening test, and to determine its effect on pregnancy outcomes. Materials and methods 349 pregnant women who admitted to the gynecology and obstetrics clinic of Izmir Katip Çelebi University Faculty of Medicine Atatürk Training and Research hospital between january 2015 and december 2020 and had the inclusion criteria were examined. Pregnant women who have first trimester routine TSH values were included in the study. Chi-square test was used for comparison of categorical data. The suitability of variables to normal distribution is examined by analytical methods ( Kolmogorov-Smirnov / Shapiro Wilk tests). t-test was used for normally distributed data, and MannWhitney U test was used when the data did not show normal distribution. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the two continuous variables. Results In the grouping which 2,5 uIU/ml threshold value was accepted for TSH, no significant relationship was found between the combined test parameters and TSH. When grouped according to the week of gestation timing of combined test was performed, a negative correlation was observed between free beta hCG and TSH measured at 11 weeks ( p=0,040, r=-0,189). No significant relationship was found in predicting the type of delivery with combine screening test markers and maternal TSH. A negative significant correlation was found between free beta hCG and newborn birth weight and TSH in predicting delivery time ( p=0,032, r=-0,199 ve p=0,011, r=-0,235 respectively). Conclusion As a result, it was found that first trimester combined test serum markers were generally not affected by TSH level, but there was a negative correlation between free beta hCG and TSH at the eleventh week. It has been found that these parameters do not have an effect on the prediction of the type of delivery, and that only free beta hcg levels show a negative correlation in predicting the newborn birth weight. In addition, it was concluded that the delivery time of pregnant women with high TSH values was earlier. Key Words : TSH, PAPP-A, combined test, HCG, newborn birth weight, normal pregnancy outcomes