Zihinsel engelli çocukların beslenme durumuna annelerinin tükenmişlik düzeyinin etkisi
The effect of mothers' level of burnout on the nutrition of their intellectually disabled children
  1. Tez No: 666111
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN HAKİME NOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, zihinsel engelli çocukların beslenme durumlarına annelerinin tükenmişlik düzeyinin etkisini saptamak amacıyla tanımlayıcı analitik olarak yapılmıştır. Araştırmaya Erzincan il merkezinde bulunan beş farklı özel eğitim merkezinden 122 zihinsel engelli çocuklar ve anneleri dahil edilmiştir. Zihinsel engelli çocukların demografik bilgileri, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kitle indeksi, üst orta kol çevresi, bel çevresi ve deri kıvrım kalınlıkları, ayrıca annelerin demografik bilgileri incelenmiştir. Zihinsel engelli çocuklardan üç günlük besin tüketim kaydı alınmış ve annelerine Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmaya katılan zihinsel engelli çocukların yaş gruplandırılması Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'ne göre yapılmış olup, çocukların %29.5'inin 14-18 yaş aralığında ve % 55.7'sinin erkek olduğu belirlenmiştir. Boy uzunluğu 4-6 ve 14-18 yaş grubu erkeklerde, kızlara göre anlamlı olarak yüksektir (p0.05). Türkiye'ye Özgü Beslenme Rehberi'ne göre yapılan değerlendirmede hafif zihinsel engellilerin % 61.4'ü, orta derecede zihinsel engellilerin % 57.1'i, ağır derecede zihinsel engellilerin % 53.3'ü yaşlarına göre normal beden kitle indeksi aralığındadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively analytically to determine the effect of the burnout level of their mothers on nutritional status of intellectually disabled children. A group of 122 intellectually disabled children and their mothers were included in the study from five different special education centers in Erzincan province center. Demographic information, body weight and height, body mass index, upper middle arm circumference, waist circumference and skin fold thickness of intellectually disabled children as well as maternal demographic information of their mothers were examined. A three-day nutrition consumption record was taken from intellectually disabled children and the Maslach Burnout Inventory was administered to their mothers. Grouping age children with intellectually disabled participating in the survey was performed according to Turkey Dietary Guidelines, 29.5% of children in the age range of 14-18 and it was determined that 55.7% of men. Heights were significantly higher in males 4-6 and 14-18 years than females (p 0.05). On the assessment made according to Turkey's Dietary Guidelines, 61.4% of mild intellectually disabled, 57.1% of moderate intellectually disabled, 53.3% of severe intellectually disabled are in the range of normal body mass index according to their ages.