Kaynaştırma eğitimi alan çocukların okuldaki bakım gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of school care needs of children attending inclusive education
  1. Tez No: 474754
  2. Yazar: SELVERHAN YURTTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, kaynaştırma eğitimi alan çocukların okuldaki bakım gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara ili Milli Eğitim Bakanlığı Mamak Rehberlik Araştırma Merkezinde yapılmıştır. Araştırma örneklemine 01 Nisan 2016-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında, 5-13 yaş aralığında Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul ve ortaokul kaynaştırma sınıflarına devam eden çocukların 197 ebeveyni dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Ebeveyne Ait Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Çocuğun Okuldaki Bakım Gereksinimini Belirleme formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde değerlere bakılmıştır. Çocukların bedensel ve duyusal engel (%20,3), çoklu engel (%19,3) ve zihinsel engel (%16,2) tanılarıyla izlendiği görülmüştür. Bakım vericilerin cinsiyeti % 83,2'si kadın, yakınlığı ise %83,2'sinin anne olduğu saptanmıştır. Çocukların okuldaki fiziksel gereksinimlerinin beslenme (%21,8), boşaltım (% 27,9), hareket gereksinimi (%11,7), ilaç kullanımı (%38,1), ulaşım (%44,2) olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin %31,0'ının çocuğun gereksinimini karşılamak için okulda beklediği saptanmıştır.. Çocukların duygusal ve psikososyal gereksinimleri ile ilgili sınıf arkadaşları ile sorun yaşama (%64,0), öğretmenleri ile sorun yaşama (%24,9), sınıfı dışındaki çocuklarla sorun yaşama durumu (%61,4) olarak belirlenmiştir. Çocukların tanılarına göre fiziksel gereksinimlerini karşılamada süreğen hastalık ve çoklu engel tanılarında, duygusal ve psikososyal gereksinimlerini karşılamada ise DEHB ve otizm tanılarında sorun yaşandığı görülmektedir. Ebeveynlerin okul sağlığı hemşiresi isteme durumuna bakıldığında kazalara müdehale etme (%69,5), hastalık ve ilaç kullanımında destek olma (%59, 4), eğitim, danışmanlık ve engele destek olma (%10,7) konularında okul sağlığı hemşiresi istediklerini bulunmuştur. Ebeveynlerin okuldan beklentileri sağlık gereksinimlerinin karşılanması (%68,0) destek eğitim verilmesi (%65,0) ve okulun fiziki koşullarının engele uygun olmasını (%11,2) istedikleri saptanmıştır. Kaynaştırma eğitimi alan çocukların fiziksel, duygusal ve psikososyal gereksinimlerini okul sağlığı hemşiresi erken dönemde belirleyip, sorunların gelişimlerini önleme ve sorunlara çözüm bulmada önemli bir sorumluluk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the care needs of the children who were in the inclusive education. The research was carried out at the Mamak Guidance Research Center of the Ministry of Education of Ankara .The study conducted between 01 April 2016 and 30 May 2017. The research sample in the 5-13 age group included 197 parents of the Ministry of National Education Primary and Secondary School Inclusion students. In the collection of the data, the Identification Information Form for the Child and parent and the Child Care Needs at School Form were used. In the evaluation of the data frequency and percentage were used.It was observed that children were diagnosed with physical and sensory disabilities (20.3%), multiple disability (19.3%) and mental disabilities (16.2%).83.2% of the genders of the caregivers were female and 83.2% of the caregivers were mothers. It was determined that the physical needs of the children are nutrition (21,8%), excretion (27,9%), movement need (20,8%), drug use (38,1%) and transportation (%44,2. It was found that 31.0% of parents were waiting at school to meet their child's needs... Emotional and psychosocial problems of children were problems with classmates (%64,0), problems with teachers (14.2%), problems with children outside the classroom (61.4%). According to the diagnoses of children, it is seen that there is a problem in the diagnosis of persistent disease and multiple disability in meeting the physical needs, and in the diagnosis of ADHD and autism when the emotional and psychosocial needs are met.When parents were asked about requirement school health nursing demand, parents defined a school health nurse requirement because of accidental intervention (69.5%), support for illness and drug use (59.4%), education, counseling and support for disabities (10.7%).It was determined that the parents wanted to meet the health requirements (65,0%) from the school (68,0%), support education (11.2%) and the physical conditions of the school. It has an important responsibility to determine the physical, emotional and psychosocial needs of children who are in the ınclusive education in the early period of the school health nurse, to prevent the development of problems and to find solutions to the problems.