Zaman yönetiminin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi: Lisans öğrencilerine yönelik bir araştırma
The effect of time management on entrepreneurship tendancy: A survey on undergraduated students
- Tez No: 666147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GUZEL SADYKOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmanın amacı; zaman yönetiminin girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisini incelemektir. Zaman yönetimi bireylerin zaman bazında kendilerine ait faaliyetleri yönetmelerini ifade eder. Zaman yönetimi; zaman planlaması, zaman tutumu ve zaman harcattırıcıları boyutlarıyla temsil edilmiştir. Girişimcilik; refah yaratmak için fikirlerin hayata geçirilmesi sürecidir. Girişimcilik eğilimi, belirsizliğe tolerans gösterme, bağımsızlık ihtiyacı, risk alma, yaratıcılık, yenilikçilik, içsel kontrol odağı, insanlarla ilişki ve başarma ihtiyacı boyutlarıyla ölçülmüştür. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 260 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Bulgulardan; zaman yönetimi boyutlarıyla girişimciliğin belirsizliğe tolerans ve başarma ihtiyacı boyutları arasında negatif yönlü anlamlı ve zayıf ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak; zaman yönetiminin zaman tutumu ve zaman harcattırıcıları boyutlarının öğrencilerin belirsizliğe tolerans gösterme kabiliyetlerini negatif yönden anlamlı bir şekilde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of time management on entrepreneurship tendency. Time management; expresses individuals managing their own activities on a time basis. Time management represented by time planning, time attitude and time waster dimensions. Entrepreneurship; is the process of implementing ideas to create prosperity. Entrepreneurship tendency represented by tolerance to uncertainty, need for independency, risk taking, creativity, innovativity, internal control focus, relationship with people and the need to achieve dimensions. The questionnaire method was used for data collection. Study's sample consisted of 260 third and fourth classes undergraduate students from different departments of Sakarya University, Faculty of Political Sciences. Findings shows; that there was a negative, significant and weak relationship between time management dimensions and the tolerance to uncertainty and a need to achieve dimensions of entrepreneurial trend. As a result; it has been shown that the time attitude and time wasters dimensions of time management negatively affect the students' ability to tolerate against uncertainty.