İdarenin uygulama işlemleri
Application acts of the administration
- Tez No: 666150
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İdari faaliyetleri yerine getirmekle yükümlü olan idare, bu faaliyetleri yerine getirirken, hukuk kurallarıyla kendisine verilen yetkileri düzenleyici ve birel idari işlemler tesis ederek kullanır. Ancak idarenin tesis ettiği tüm bu işlemlerin temel dayanağı kural olarak kanunlardır. Kanunlar, idari faaliyetlere ilişkin temel kuralları ortaya koyarken, faaliyete ilişkin teknik detayları, idarenin düzenleyici işlemlerine bırakmaktadır. Birel işlemler ise, kanunlar ve düzenleyici işlemlerle belirlenen usul ve esaslara uygun olarak, onların uygulanmasına yönelik olarak tesis edilmektedir. Sırasıyla kanun, düzenleyici işlemler ve birel işlemler arasında astlık üstlük ve öncelik sonralık ilişkisi mevcuttur. Her idari işlemin dayandığı bir başka idari işlem vardır ve bu işlemler sebep-sonuç ilişkisi ile bir bağlılık içerisindedirler. Bu hiyerarşik ilişkide bir üst sıradaki işlemin yargı kararıyla iptal edilmesi ya da tesis edilen organ tarafından değiştirilmesi kaldırılması veya geri alınması, alt basamaktaki işlemlere de etki edebilecektir. Ancak bir hukuk devletinde, bireylere yönelik hak kazandırıcı uygulama işlemlerinin kural olarak bundan etkilenmemesi gerekir. Hukuka aykırı ve bireylerin menfaatini ihlal eden uygulama işlemlerinin ise hukuk aleminden silinmesi ve buna yönelik olarak bireylerin dava açma hakkı ile hak arama hürriyetini kullanabilmelerinin yolu mümkün olduğunca açık tutulması ve bu hakların kullanılmasının kolaylaştırılmasına yönelik adımların atılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The administration, which is obliged to carry out the administrative activities, shall exercise the powers given to it by the law by establishing regulatory and individual administrative transactions. However, the basic basis of all these transactions established by the administration is the provision of law. The provision of law sets out the basic rules for administrative activities, and chooses leaving the technical details of the activities to the regulatory transactions of the administration. On the other hand, individual transactions of the administration are established in accordance with the procedures and principles determined by provision of laws and regulatory administrative transactions and intended their implementation. There are superior-subordinate and priority relationship between provision of law, regulatory and individual administrative transactions respectively. Every administrative transaction resides in another administrative act and they are in connection with a cause-and- effect relationship. In this hierarchical relationship, the cancellation or withdrawal of the administrative transaction in the higher level through a judicial decision or its replacement by the establisher body may also have an impact on the administrative transactions in the lower step. On the other hand, in a state of law, as a rule, individuals should not be affected through rights-granting application transactions. It is necessary to repeal the application transactions, which are unlawful and violate the interests of individuals and provide convenience for exercising rights of litigation and legal remedies for them as far as possible.