Microcystis aeruginosa (kützing) kützing 1846 gelişimi üzerine ampisilin, gentamisin ve siprofloksasin antibiyotiklerinin etkileri
Effects of ampicillin, gentamicin and ciprofloxacin antibiotics on the development of Microcystis aeruginosa (kützing) kützing 1846
- Tez No: 666169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖTERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kapsamında, Ampisilin, Gentamisin ve Siprofloksasin antibiyotiklerinin bir siyanobakteri türü olan Microcystis aeruginosa'nın gelişimi üzerindeki etkilerini tespit etmek amacıyla laboratuvar ortamında araştırmalar yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, BG-11 besiyerinde üretilen kültürler, 23-25 oC'de, 50 μmolm-2s-1 ışık yoğunluğunda, 16/8 aydınlık/karanlık döngüsü altındaki iklim kabinine yerleştirilmiş ve deneyler aynı koşullar altında gerçekleştirilmiştir. Yapılan ön deneyler neticesinde antibiyotik miktarı siprofloksasin, ampisilin ve gentamisin 1024µgL-1 olacak şekilde başlatılarak %50 oranında dilüe şeklinde antibiyotik miktarları azaltılmıştır. Tüm deneyler 3 tekrarlı ve 24 kuyulu plakalarda mikrodilüsyon yöntemi ile yapılmıştır. Seçilen antibiyotiklerin M. aeruginosa kültürlerinin gelişimi üzerindeki etkilerini gözlemlemek amacıyla çalışma süresinde 3 günde bir örnek alınarak 15 gün boyunca spektrofotometrik hücre yoğunlukları, klorofil-a miktarları ve mikroskobik olarak hücre sayımları yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, uygulanan en düşük dozlarda siprofloksasin için klorofil-a miktarının %52, hücre sayısının %36 oranında; ampisilin için klorofil-a miktarının %41, hücre sayısının %33 oranında ve gentamisin için klorofil-a miktarının %42, hücre sayısının %20 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada M. aeruginosa'ın gelişimini yavaşlatan antibiyotiklerin etki sırasına göre; siprofloksasin, ampisilin ve gentamisin oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, laboratuarial studies were performed to determine the effects of the antibiotics Ampicillin, Gentamicin and Ciprofloxacin on development of a cyanobacteria species Microcystis aeruginosa. For this purpose, cultures in BG-11 media were kept at 23-25 oC in a cabinet with an 16h-8h light/dark regime provided by cool white fluorescent tubes with an illumination level of 50 μmol.m-2s-1, and trials were performed in the same conditions. Following pretreatments, antibiotic levels were adjusted as 1024µgL-1 for Ampicillin, Ciprofloxacin and Gentamicin and further tests were performed by 50% dilutions of the antibiotics. Experiments were performed in 3 replicates in the plates including 24 holes methods. To observe the effects of the antibiotics on M. aeruginosa culture development, cultures were sampled once every 3 days and spectrophotometric cell counts, chlorophyll-a amounts and microscopic cell counts were measured. The end of the study, it was observed that chll-a 52%, cell count 36% at ciprofloxacin; chll-a 41%, cell count 33% at ampicillin and chll-a 42%, cell count 20% at gentamicin increasing at the smallest ratio of the antibiotics. The results showed that the antibiotics which have negative effects on development of M. aeruginosa was Ciprofloxacin, Ampicillin and Gentamicin, respectively.