Samsun-Bafra balık gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) fitoplanktonu üzerinde floristik araştırmalar
Floristic studies on the phytoplankton of Samsun-Bafra Balık Gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) Turkey
- Tez No: 13255
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-38- VI - ÖZET Samsun-Bafra Balık Gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) fitoplanktonu Şubat- 1989 - Haziran 1990 tarihleri arasında araştırıldı. Fitoplanktonda Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Euglenophyta ve Xanthophyta divizyolarına ait 170 takson tespit edilmiştir. Samsun-Bafra Balık Gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) yüzey sularında yapı lan ölçümlerde su sıcaklığı 3,4-29 C, ışık geçirgenliği 15-90 cm., çözün müş oksijen 7,8-13 mg/1., pH değeri 7,2-9,2 arasında değişmektedir. Maksimum derinlik ise 235 cm. olarak ölçüldü. Fitoplanktonda tesbit edilen Bacillariophyta türleri kozmopolittir. Chlorophyta ' dan eutrofik Scenedesmus, Pediastrum, Ankistrodesmus.Crucigenia ve Tetraedron türleri bol miktarda bulunmuştur. Cyanophyta ' dan Microcystis aeruginosa, Anabaena flos-aquae, A_ spiroides ve Aphanizomenon flos-aquae Ağustos ve Ekim aylarında aşırı derecede çoğalmaktadır. Dinophyta' dan Peridinium cinctum ve Ceratium hirundinella türlerine az miktarda rastlanmaktadır. Kirli ve organik maddece zengin suları tercih eden Euglenophyta ' dan, Euglena, Phacus, Strombomonas ve Trachelomonas cinsleri bu göllerde bol olarak bulunmuştur. Xanthophyta' dan Characiopsis cylindirica ile Daphnia'lar üzerinde epizoik yaşayan Ophiocytium majus ise fitoplanktonda arasıra bulunmaktadır. Samsun-Bafra Balık Göllerinde Chlorococ'cales-Chroococcales-Euglenales tipi bir fitoplankton bulunmaktadır. Fitoplanktonunun bolluğunda göl sula rının fiziksel ve kimyasal özellikleri önemli etkiler yapmaktadır. Morfometrik yapı ve tespit edilen taksonlar göllerin ileri derecede eutrof olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-39- VII - SUMMARY Phytoplankton of Samsun - Bafra Balık Gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) were studied from February 1989 to June 1990. 170 taxa were identified from Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Euglenophyta and Xanthophyta in lakes. The measurements of surface water in Samsun-Bafra Balık Gölleri (Balık Gölü, Uzun Göl) have indicated that the temperature: 34-29°C, the light permeability: 15-90 cm., oxygen carrying : 7,8-13 mg/1., pH: 7,2-9,2. Maximum depth of the lakes are 235 cm. The species of Bacillariophyta that identified in the phytoplankton are cosmopolitan. The eutroplic species of Scenedesmus, Pediastrum, Ankistrodesmus, Crucigenia,Tetraedron from Chlorophyta have been found abundantly. Microcystis aeruginosa, Anabaena flos-aquae, A., spiroides and Aphanizomenon flos-aquae, from Cyanophyta have caused water-bloom in August and September. Peridinium cinctum and Ceratium hirundinella from Dinophyta have found to be very low. Euglena. Phacus. Strombomonas and Trachelomonas from Euglenophyta grow in polluted water that rich in organic matters have been found abundantly in these lakes. Characiopsis cylindrica and Ophiacyctium ma jus from Xanthophyta which live on Daphnia epizoically have been found rarely in the phytoplankton. Samsun-Bafra Balık Gölleri have Chlorococcales-Chroococcales-Euglenales type phytoplankton. The physical and chemical changes in the lakes water have affected the abundancy of the phytoplankton. The morphometric struc ture of these lakes and the taxa identified have indicated that these lakes are highly eutrophic.