Microcystis aeruginosa (Kützing) kützing 1846 metabolitleri ile farklı antibiyotik kombinasyonlarının sinerjik etkilerinin araştırılması
Investigation of synergistic effects of Microcystis aeruginosa (Kützing) kützing 1846 metabolites with different antibiotic combinations
- Tez No: 850332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖTERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma kapsamında, farklı antibiyotiklerinin bir siyanobakteri türü olan Microcystis aeruginosa'nın metabolitleri ile meydana gelecek sinerjistik etkilerini tespit etmek amacıyla laboratuvar ortamında araştırmalar ve denemeler yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kültür gelişimine bağlı olarak M. aeruginosa'nın üssel üreme fazına 42. günde geçtiği tespit edilmiş ve deneyler kültür gelişimine göre planlanmıştır. 45, 60 ve 90 günlük kültürlerden ekstraktlar hazırlanıştır. Elde edilen ekstrakların antimikrobiyal etkinliklerini belirlemek için antimikrobiyal aktivite çalışmaları ve sinerji testleri yapılarak Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) değerleri tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite testleri, Klinik ve Laboratuvar Standartları Enstitüsünün CLSI M100-S28 ve M27-A3 önerileri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 ve Candida albicans ATCC 10231 standart suşları kullanılmıştır. Deney sonuçlarına göre 45 günlük kültür ekstreleri arasında Gram negatif bakterilerde bir fark gözlenmezken Gram pozitif bakterilerde aktivite derecesinde fark gözlenmiştir. Dama tahtası yöntemiyle yapılan sinerji testlerinde ise 60 günlük kültür ektresi ile gentamisin kombinasyonunda P. aeruginosa üzerine aditif etki bulunmuş ve MİK değerinde 3 kat azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study, laboratory investigations and experiments were conducted to detect the synergistic effects of different antibiotics with the metabolites of Microcystis aeruginosa, a cyanobacterial species. In line with this objective, it was determined that M. aeruginosa entered the exponential growth phase on the 42nd day, and experiments were planned according to the culture development. Extracts were prepared from cultures aged 45, 60, and 90 days. Antimicrobial activity studies and synergy tests were conducted to determine the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values of the obtained extracts. Antimicrobial activity tests were performed according to the recommendations of the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) M100-S28 and M27-A3. Standard strains used included Staphylococcus aureus ATCC 29213, Enterococcus faecalis ATCC 29212, Escherichia coli ATCC 25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, and Candida albicans ATCC 10231. According to the experimental results, no significant difference was observed among the 45-day culture extracts against Gram-negative bacteria, while variations in activity levels were observed against Gram-positive bacteria. Synergy tests conducted using the checkerboard method revealed an additive effect on P. aeruginosa with the combination of the 60-day culture extract and gentamicin, with a threefold decrease in the MIC value.