Çeşitli ağır metal iyonlarının Vicia faba l.'de indüklediği anatomik değişimlerin ve tolerans mekanizmalarının araştırılması
Investigation of anatomic changes and tolerance mechanisms induced by various heavy metal ions in Vicia faba L.
- Tez No: 666178
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte ağır metallerin doğada ki miktarları günden güne artmakta olup canlılar için büyük bir tehdittir. Bitkiler gelişimlerine göre ağır metalleri eser miktarda bünyelerine alma özelliğine sahiptirler. Gerektiğinden fazla ağır metale maruz bırakıldığında bitkiler kendilerini korumak için çeşitli tolerans mekanizmaları geliştirirler. Bu çalışmada nikel ve bakır metallerinin Vicia faba L. bitkisinde meydana getirdiği anatomik hasarlar ve bitkinin oluşturduğu tolerans mekanizmaları araştırılmıştır. Toksisitenin belirlenmesi amacıyla Vicia faba tohumları üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup çeşme suyunda muamele görmüş olup, ikinci grup CuSO4 çözeltisinde 25 ppm, üçüncü gruptaki tohumlar NiCI2 çözeltisinde 25ppm dozlarla 72 saat süresince çimlendirilmiştir. Deneysel işlemler sonucunda çeşme suyu ile muamele gören tohumlarda anatomik hasar gözlemlenmezken, Cu ve Ni metal iyonlarına maruz bırakılan Vicia faba L. bitkilerinde farkı oranlarda olmakla birlikte korteks hücre çeperinde kalınlaşma, belirgin olmayan iletim doku, korteks hücrelerinde madde birikimi, mikronukleus ve yassılaşmış hücre çekirdeği şeklinde anatomik hasarlar oluşmuştur. Bu uygulama da Ni iyonlarına maruz bırakılan üçüncü grup tohumlarında toksisite şiddetinin, anatomik hasarların, Cu iyonlarına maruz bırakılan gruba kıyasla çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the amount of heavy metals in nature is increasing day by day and it is a great threat for living things. Plants have the ability to absorb heavy metals in trace amounts according to their development. When exposed to too much heavy metal, plants develop a variety of tolerance mechanisms to protect themselves. In this study, the anatomical damages caused by nickel and copper metals in Vicia faba L. plant and the tolerance mechanisms in the plant were investigated. Vicia faba seeds were divided into 3 groups to determine toxicity. The 1st group was treated in tap water and the seeds of the 2nd group were germinated in 25 ppm CuSO4 solution and the 3rd group seeds germinated in the 25 ppm NiCl2 solution for 72 hours. As a result of experimental processes, anatomical damage was not observed in seeds treated with tap water, while Vicia faba L. plants exposed to Cu and Ni metal ions had different rates of anatomical damages such as thickening of cortex cell wall, non-obvious conduction tissue, substance accumulation in cortex cells, micronucleus and flattened cell nucleus. It was observed that the toxicity and the anatomical damages in seeds exposed to Ni ions were much higher than the group exposed to Cu ions.