Farklı fosfor miktarı ve bakteri uygulamalarının susamın (Sesamum indicum L.) verim ve verim bileşenlerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of different phosphorus doses and bacteria applications on sesame (Sesamum indicum L.) yield and yield components
- Tez No: 666177
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY TULUKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, farklı fosfor miktarı (0, 2, 4 kg P2O5/da) ve bakteri uygulamalarının susamın (Sesamum indicum L.) verim ve verim bileşenlerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Konya ekolojik koşullarında Selçuk Üniversitesi Akören Ali Rıza Ercan Meslek Yüksekokulu deneme sahasında tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Tarla denemelerinin yürütülmesi esnasında verim (19.75-45.54 kg/da), bitki boyu (36.65-51.92 cm), biyomas (404.21-671.03 g); kök boyu (11.61-15.33 cm), dal sayısı (2.83-5.22 adet), kapsül sayısı (23.33-45.17 adet/bitki), kapsülde tane sayısı (48.42-76.00 adet), bin tane ağırlığı (2.38-2.86 g) ve toprakta fosfor (26.7-59.3 mg P/kg) düzeyleri belirlenmiştir. Toprağa Bacillus sp.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different phosphorus amounts (0, 20, 40 kg P2O5 ha-1) and bacteria application on the yield components of sesame (Sesamum indicum L.). The research was carried out in the Akören Vocational School trial site under Konya ecological conditions in a randomized block design with 4 repetitions. During the field trials, yield, plant height, biomass, root length, number of branches, number of capsules, number of seeds in capsule, thousand grain weight, phosphorus values in the soil and plant were determined. During the field trials, yield (197.5-455.4 kg ha-1), plant height (36.65-51.92 cm), biomass (404.21-671.03 g); root length (11.61-15.33 cm), number of branches (2.83-5.22 pieces), number of capsules (23.33-45.17 pieces), the number of grains in the capsule (48.42-76.00 pieces), thousand grain weight (2.38-2.86 g) and the phosphorus values in the soil (26.7-59.3 mg P kg-1) were determined.