Çeşitli ağır metal iyonlarının tayini için modifiye edilmiş camsı karbon elektrotların geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of modified glassy carbon electrodes for determination of various heavy metal ions
  1. Tez No: 378418
  2. Yazar: CANAN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Pb2+, Cd2+, Fe2+ iyonlarının tayini için kullanılabilecek bir sensör geliştirilmiştir. Bu amaçla GC elektrodun yüzeyi CV tekniği kullanılarak Boc-Trp-OH ile modifiye edilmiş ve modifiye yüzey, AFM, FTIR, Elipsometre, CV ve Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan elektrodun Pb2+, Cd2+, Fe2+ iyonları için duyarlılığının belirlenmesi amacıyla, bu iyonları içeren çözeltilere eş zamanlı analizler yapılmıştır. Ölçüm yöntemi olarak kare dalga voltametrisinde, adsortif sıyırma voltametrisi kullanılmıştır. Ayrıca hazırlanan yüzeyin Pb2+, Cd2+, Fe2+ metallerine karşı seçiciliğinin çalışılması amacıyla Fe3+, Cu2+, Co2+, Hg2+ ve Ag+ iyonları varlığında ölçümler alınmıştır. Geliştirilen metot girişim yapan iyon içeren musluk suyunda Pb2+, Cd2+, Fe2+ iyonlarının tayini için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sensor was developed which can be used for the determination of Pb2+, Cd2+, Fe2+ ions. For this purpose glassy carbon electrode (GCE) surface was modified with Boc-Trp-OH (Nα-(tert-Butoxycarbonyl)-L-tryptophan) by using CV (cyclic voltammetry). Modified surface was characterized with AFM (atomic force microscopy), FTIR (Fourier Transform Infrared Spektroskopisi), ellipsometry, CV and electrochemical impedance spectroscopy. To determine sensivity of modified electrode for Pb2+, Cd2+, Fe2+ ions, real-time analysis was made with different concentrations of metal solutions. The adsorptive stripping voltammetry is used as the method of measurement in the square wave voltammetry. In addition to determine the selectivity of prepared electrode for modified surface for Pb2+, Cd2+, Fe2+ ions, the measurements were taken in the presence of Fe3+, Cu2+, Co2+, Hg2+ ve Ag+ ions. The developed method was applied to tap water which contains interference ions.