Bazı ağır metal iyonlarının schıff bazı bağlı silika jel ile zenginleştirilmesi ve çeşitli numunelerde tayini
Preconcentration of some heavy metals ions on schiff base bonded silica gel and their determination in various samples
- Tez No: 274823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, N-(2-aminoetil)salisilaldimin bağlı silika jel sentezlendi. Sentezlenen modifiye silika jel elementel analiz ve FT-IR spektroskopisi ile karakterize edildi.Katı faz ekstraksiyon tekniği kullanılarak modifiye silika jel ile doldurulmuş kolonda Cu (II), Ni (II), Cd (II) ve Zn (II) elementlerinin zenginleştirilme şartları incelendi. Çözelti pH'ı, çözelti hacmi, akış hızı, elüsyon çözeltisi türü ve matriks iyonları gibi faktörlerin etkileri incelendi. Bakır, nikel, kadmiyum ve çinko iyonlarının uygun zenginleştirme koşulları belirlendi. Geliştirilen bu metot bakır, nikel, kadmiyum ve çinko tayini için standart referans madde olan göl suyu numunesine uygulandı. Bakır, nikel, kadmiyum ve çinko iyonlarının konsantrasyonlarının tayini için Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrometresi cihazı kullanıldı. Ayrıca Cu (II), Ni (II), Cd (II) ve Zn (II) iyonları için modifiye silika jelin kapasitesi kesikli yöntem ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, N-(2-aminoethyl)salicylaldimine bonded silica gel was synthesized. The prepared material was characterized by elemental analysis and FT-IR spectroscopy.Preconcentration conditions of Cu (II), Ni (II), Cd (II) and Zn (II) were investigated on the modified silica gel loaded column by using solid phase extraction technique. The effects of parameter such as pH of solution, volume of solution, flow rate, type of eluent solution and matrix ions were investigated. Optimum preconcentration conditions were determined. The developed method was applied to the lake water which is standard reference material for the determination of copper, nickel, cadmium, zinc content. Flame atomic absorption spectrometry was used for the determination of copper, nickel, cadmium and zinc ions concentrations thorough the study. Also, adsorption capacity of the modified silica gel for copper (II), nickel (II), cadmium (II) and zinc (II) ions were studied by using batch technique.