Birinci basamak sağlık kuruluşlarında gereksiz laboratuvar test tekrarı durumu
Unnecessary laboratory test repetition in primary health care organizations
  1. Tez No: 666186
  2. Yazar: FEYZA ERÇİL AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERYILMAZ, UZMAN İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Laboratuvar testleri tıpta doğru tanıya ulaşmada önemli bir araçtır ve hekimler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı birinci basamak sağlık kuruluşlarında kullanılan laboratuvar testlerinin gereksiz istem sıklığını ve bu durumun maliyetini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda birinci basamak sağlık kuruluşlarına hizmet veren Konya Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda 2016-2019 yılları arasında çalışılan belirli 25 testin verileri incelenmiştir. Bu testlerin minimum test tekrar aralığına uygunluğu retrospektif olarak taranarak, gereksiz test istemi sıklığı belirlenmiştir. Gereksiz istenen testlerin ücretleri güncel Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarına göre hesaplanarak toplam maliyet hesaplanmıştır. Verilerin yıllık istemleri saptanarak laboratuvar testlerinin 4 yıllık süreçteki artış oranı hesaplanmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 22.0 (IBM Inc. , Armonk, NY, USA) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmada 15.425.622 laboratuvar testi değerlendirildi. Testlerin 11.541.394'ü (%74,8) kadınlardan, 3.884.228'i (%25,2) erkeklerden istenmişti. Testlerin 13.289.770 'i (%86,1) 65 yaş altı hastalarda, 2.135.852'si (%13,9) 65 yaş üstü hastalarda çalışılmıştı. Değerlendirilen testlerin 956.112'sinin (%6,2) gereksiz test tekrarı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Laboratory tests are an important tool in reaching the correct diagnosis in medicine and have become an indispensable element for physicians. The aim of our study is to demonstrate the unnecessary request frequency of laboratory tests used in primary health care institutions and the expenditure of these procedures. Material And Method: In our research, the data of 25 tests studied in Konya Public Health Laboratory serving primary health care institutions between 2016-2019 were examined. The compliance of these tests with the minimum test repeat interval was retrospectively scanned and the frequency of unnecessary test requests was determined. The total cost of unnecessary tests was calculated based on the prices of the Social Security Institution Communique on Healthcare Practices (SUT). The annual requests for the data were determined, and the rate of increase in laboratory tests over a 4-year period was calculated. All statistical analyzes were performed using SPSS 22.0 (IBM Inc., Armonk, NY, USA) software. Results: In this study, 15.425.622 laboratory tests were evaluated. 74,8% of the tests were taken from women and 25,2% from men. 86,1% of the tests were studied in patients under 65 years old and 13,9% in patients over 65 years old. It was determined that 6,2% of the evaluated tests were unnecessary test repetitions.