Determination of oxidative stress level and mean values of some antioxidant activities in third trimester pregnancies
Üçüncü trimester gebelerde oksidatif stres düzeyi ve bazi antioksidant enzimlerin ortalama değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 666200
  2. Yazar: HAWRE IBRAHIM HAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gebelik, sağlıkla hastalık arasındaki sınırı daraltan fizyolojik değişikliklerdir. Bu nedenle, her gebelik olası bir risk oluşturur. Bu tez çalışmasında 3. trimester gebe ve sağlıklı kontrol kadınlardan kan serumu örnekleri alınmıştır. Bu çalışmada, oksidatif stresgöstergesi lipid peroksidasyonunun son ürünü olan malondialdehit (MDA) düzeyi ve süperoksit dismutaz (SOD), indirgenmiş glutatyon (GSH) ve katalaz (CAT) gibi bazı antioksidan aktivitelerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is physiological changes that narrow the boundary between health and illness. Therefore, every pregnancy poses a potential risk. In this thesis study, blood serum samples were taken from 3rd trimester pregnant and healthy control women. In this study, it was aimed to determine malondialdehyde (MDA) level, which is the final product of lipid peroxidation, an oxidative stress indicator, and some antioxidant activities such as superoxide dismutase (SOD), reduced glutathione (GSH) and catalase (CAT).