Sjögren sendromunda histatin düzeyleri
Histatine levels in sjögren syndrome
  1. Tez No: 666220
  2. Yazar: EYÜP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sjögren sendromu (SS), sebebi tam olarak bilinmeyen ekzokrin bezlerin lenfositik infiltrasyonu ile karakterize, yavaş ilerleyen, kronik, sistemik, otoimmün bir hastalıktır. Ağız ve göz kuruluğuna neden olur. SS'nin primer ve sekonder olarak iki formu tanımlanmıştır. Diğer bağ dokusu hastalıkları ile birlikte değil ise primer sjögren sendromu (PSS), birlikte ise sekonder sjögren sendromu (SSS) olarak adlandırılır. Sistemik lupus eritematoz (SLE), kronik, sebebi bilinmeyen, immünolojik bozukluklarla birlikte, otoimmün karakterli, birçok organ ve sistemi tutan bir bağ dokusu hastalığıdır. Histatinler, parotis ve submandibular bezlerden salgılanan, endojen antimikrobiyal peptidlerdir. Histatin 1, 3 ve 5 tükürükte en fazla bulunan histatinlerdir. Antimikrobiyal etkilerinin yanında, yara iyileşmesi, epitelyal hücrelerin migrasyonu ve anjiogenez üzerine de etkileri vardır. Bu çalışmada, SS'de serum ve tükürükte histatin 1, 3 ve 5 düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Takipli 37 PSS, 35 SLE tanılı hasta ve 40 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Açlık kan ve tükürük örneklerinden histatin 1, 3 ve 5 seviyeleri ELISA yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sjögren's syndrome (SS) is a slowly progressing, chronic, systemic, autoimmune disease characterized by lymphocytic infiltration of exocrine glands of unknown cause. It causes dry mouth and eyes. Two forms of SS have been defined as primary and secondary. It is called primary sjögren syndrome (PSS) if not together with other connective tissue diseases, and secondary sjögren syndrome (SSS) in combination. Systemic lupus erythematosus (SLE) is a chronic, autoimmune, connective tissue disease of unknown etiology, together with immunological disorders, involving many organs and systems. Histatins are endogenous antimicrobial peptides secreted from the parotid and submandibular glands. Histatins 1, 3 and 5 are the most abundant histatins in saliva. Besides its antimicrobial effects, it also has effects on wound healing, migration of epithelial cells and angiogenesis. In this study, it was aimed to evaluate histatin 1, 3 and 5 levels in serum and saliva in SS. Thirty-seven PSS, 35 SLE patients and 40 healthy controls were included in the study. Histatin 1, 3 and 5 levels in fasting blood and saliva samples were determined by ELISA method.