Okul tercihine yönelik orijinal bir web sitesi tasarımının teknoloji kabul modeli ile kullanıcı deneyimi analizi
- Tez No: 666221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZIM ZİYA PERDAHÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, üniversite seçiminde okul tercihine yönelik tasarlanan orijinal bir web sitesinin kullanıcı deneyimi analizi yapılmıştır.“O Okul”isimli tasarımda, diğer tasarımlardan farklı olarak, farklı iki üniversitede okumuş öğrencilerin o okulları karşılaştırdıkları yorumları bulunmaktadır. Bilgi Mimarisi (BM) temelinde olan ve ilişkisel tarama tekniği ile yapılan araştırmada Teknoloji Kabul Modeli (TKM) kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması, çalışmaya katılmak isteyen 256 lise öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Öğrenci grubuna, internetten web sitesinin sunumuyla birlikte, site hakkındaki görüşlerine yönelik literatürden maddelerin bulunduğu bir anket uygulanmıştır. 5'li Likert türü ankette; TKM'den algılanan fayda, algınlanan kullanım kolaylığı ve kullanım niyeti olmak üzere 3 faktör, BM'den içerik tasarımı ve görsel tasarım olmak üzere 2 faktörden oluşan toplam 24 madde yer almaktadır. Veriler, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ile 5 hipotez bağlamında analiz edilmiştir. Bulgular yoluyla, faktörler arasındaki etkileşim ortaya konarak, hipotezler kontrol edilmiştir. Modelin analiziyle, BM faktörlerinin TKM faktörlerini yordadığı onaylanırken, diğer yandan, tahmin edilenin dışındaki sonuçlara da ulaşılmıştır. Çalışmada, site kurulumunda kullanıcı görüşlerinin hangi noktalar için ek geliştirmeleri işaret ettiği de not edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, user experience analysis is conducted on an original website designed for school preference in university selection. In the design named“O Okul (That School)”, unlike other designs, there are comments of students who studied at two different universities comparing those schools. The Technology Acceptance Model (TAM) was used in the research, which is based on Information Architecture (IA) and carried out with relational screening technique. The application of the research was conducted on 256 high school students, who wanted to participate in the study. A questionnaire containing items from the literature regarding their opinions about the website was applied to the student group, together with the presentation of the site through the internet. The 5-point Likert-type questionnaire includes a total of 24 items, consisting of 3 factors;“Perceived Usefulness”,“Perceived Ease of Use”, and“Intention to Use”from TAM, and 2 factors;“Content Design”and“Visual Design”from IA. The data were analyzed by Structural Equation Modeling (SEM), in the context of 5 hypotheses. By means of the findings, the hypotheses were checked by demonstrating the interaction between the factors. With the analysis of the model, it was confirmed that the IA factors predicted TAM factors, and per contra, results other than those estimated were also achieved. It is also noted in the study for which points user opinions indicate additional improvements in the site setup.