Kardiyopulmoner bypassta PCV ve silikon kaplı hat kullanımının postoperatif dönemdeki kanamalara etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the use of PCV and silicone coated lines on the postoperative bleeding in cardiopulmoner bypass
  1. Tez No: 666228
  2. Yazar: MUHARREM REHA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Açık kalp cerrahisinde kardiyopulmoner bypass tekniği çok sık kullanılmaktadır. Bu esnada oluşan inflamatuar yanıtın ve postoperatif dönemde meydana gelebilecek olan kanamanın dikkate alınması gerekmektedir. Araştırma İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesinde yapıldı ve toplam 40 hastadan oluşmaktadır. Operasyon anında BSA 1,5 üstü ve ACT ise 480 sn ve üzeri olan hastalar alınmıştır. Hastalardaki hematokrit yüzdesi 35 ve üzeri olup, yaş aralığı 45 ve üzeri olan hastalar tercih edilmiştir. Çalışmada EF değeri normal olan hastalar dahil edilmiştir. Operasyon esnasında, kardiyopulmoner bypass süresi 60-100 dk., kross klemp süresi 30-80 dk. ve orta dereceli hipotermi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 17.0 paket programında yapılmıştır. Sürekli sayısal değişkenlerin dağılımının normale yakın dağılıp dağılmadığı Shapiro-Wilk testiyle incelenirken varyansların homojenliği varsayımının sağlanıp sağlanmadığı Levene testiyle araştırılmıştır. Silikon ve PVC grupları arasında yaş ortalamaları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p=0,742). Silikon ve PVC grupları arasında sırasıyla; vücut yüzey alanı ve pıhtılaşma sürelerine ilişkin ortalamalar istatistiksel olarak benzer çıkmıştır (p=0,883 ve p=0,770). 12 saatlik total drenaj düzeyleri de gruplar arasında istatistiksel olarak benzer çıkmıştır (p=0,718).
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass technique is used frequently in open heart surgery.In the meantime, the inflammatory response and bleeding that may occur in the postoperative period should be taken into account. The research was conducted in Istanbul Medipol University Hospital and consists of 40 patients in total.Patients with BSA above 1.5 and ACT of 480 seconds or more were taken during the operation. The hematocrit percentage in the patients was 35 and above, and patients with an age range of 45 and above were preferred. Patients with normal EF values were included in the study. During the operation, the duration of cardiopulmonary bypass is 60-100 min., Cross clamp time is 30-80 min. , and moderate hypothermia (28-32 ° C) was applied to the patients in both groups. The analysis of the data was made in IBM SPSS Statistics 17.0 package program. The Shapiro-Wilk test was used to examine whether the distribution of continuous numerical variables was close to normal, and whether the assumption of homogeneity of variances was achieved or not was investigated by Levene's test.There was no statistically significant difference between silicone and PVC groups in terms of mean age (p = 0.742). Among the silicone and PVC groups, respectively; The means for body surface area and clotting times were statistically similar (p = 0.883 and p = 0.770). The 12-hour total drainage levels were also statistically similar between the groups. (p=0,718).