1948 Arap-İsrail savaşı: Tarafların askeri gücü üzerine bir araştırma
1948 Arab-Israeli war: A study of the military power of the parties
- Tez No: 666233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OTHMAN ALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada İsrail'in kurulmasını sağlayan faktörler in açıklanarak, Arap ülkelerinin askeri gücünün oluşumu ve 1948 Arap İsrail Savaşına etkilerini açıklamak amaçlanmıştır. Amaca uygun şekilde, çalışma üç ana bölümde hazırlanmıştır. İlk bölümde tarih içerisinde Filistin'e gerçekleştirilen Yahudi göçlerinden bahsedilerek, siyonizm ve siyonist hareketin doğuşu açıklanmıştır. Ardından Filistin'de İngiliz manda yönetiminin önünü açan 1917 yılındaki İngiltere Dışişleri bakanı Arthur James Balfour'un Deklerasyonu'na yer verilerek, deklerasyona karşı Filistinlilerin verdiği tepkiler ve 1922-1939 yılları arasında Filisnt İngiliz manda yönetimi uygulamaları ve bu dönemde yaşanan olaylara açıklık getirilmiştir. Ayrıca bu bölümde Filistin'de kurulan direniş örgütlerinden bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde 1936 yılında gerçekleşen İngiliz manda yönetimine karşı Filistin-Arap ayaklanmasına ve II. Dünya Savaşı sürecinde Filistin sorununa dünya ülkelerinin bakışına yer verilmiştir. Ayrıca bu süreçte kurulan Yahudi çeteleri ve faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son planında İsrail Devleti'nin kurulmasının resmi olarak önünü açan 1947 yılındaki İngiliz taksim planından bahsedilerek İsrail Devleti'nin kuruluşu açıklanmıştır. İsrail Devleti'nin kuruluşunun ardından İsrail ile Araplar arasında yaşanan 1948 Birinci Arap-İsrail Savaşı neden ve sonuçları ile yeralmıştır. Sonuç olarak Arap Kudüs Büyük Müftüsü (Arap Filistinlilerin dini lideri) liderliğindeki Filistinliler ve Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan güçlerinden oluşan Arap ülkelerinin askeri güçleri; yeni kurulan İsrail Devleti'ne karşı, aralarındaki siyasi rekabet, birlikte hareket edememe , tutarsızlık vb. nedenlerden dolayı başarı gösterememişlerdir. İsrail savaşı kazanmış ve hatta topraklarını genişletmiştir. Filistin'de savaştan sonra neredeyse hiç toprak kalmamıştır. Yaklaşık yarım milyon Filistinli korkudan kaçmış veya savaş sırasında İsrail tarafından ele geçirilen topraklardan çıkmaya zorlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the factors that led to the establishment of Israel and to explain the formation of the Arab Army and its effects on the 1948 Arab-Israeli War. The aim of the study is covered in three main sections. In the first chapter, the Jewish migration to Palestine is mentioned in history and Zionism and the birth of the Zionist movement are explained. The Declaration of Arthur James Balfour, the British Secretary of State in 1917, which paved the way for the British Mandate administration in Palestine, was further clarified by the reactions of the Palestinians against the declaration and the practices of the British Mandate administration between 1922 and 1939. In addition, this section mentions resistance organizations and leaders established in Palestine. In the second part of the research, the Palestinian-Arab uprising against the British Mandate rule, which took place in 1936, and II. In the process of World War II from the perspective of the countries of the world on the Palestinian issue have been given. In addition, Jewish terrorist organizations and activities established during this process have been mentioned. The third and final plan of the study mentioned the British Partition Plan of 1947, which officially paved the way for the establishment of the state of Israel, and explained the establishment of the state of Israel. The first Arab-Israeli War of 1948 between Israel and the Arabs after the establishment of the state of Israel was involved with the causes and consequences. As a result, the Arab Army, led by the Arab Grand Mufti of Jerusalem (the religious leader of the Arab Palestinians) and the forces of Egypt, Iraq, Jordan, Lebanon, Saudi Arabia; opposed to the newly formed state of Israel, the political rivalry between them, the inability to act together, the inconsistency, etc. they have failed for reasons. Israel has won the war and even expanded its territory. There was almost no land left in Palestine after the war. About half a million Palestinians have fled in fear or been forced to leave territory seized by Israel during the war.