Türkiye'de eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Analysis of the effect on economic growth of education spendings in Turkey
- Tez No: 666232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Eğitim,bir ülkenin kalkınmasına, ilerlemesine, sosyal ve iktisadi açıdan gelişmiş seviyesine, refahına ve ilerlemesine katkı sağlayan en dikkat çeken unsurlardan birisidir. Dolayısıyla eğitim alanı için ayrılan bütçe son derece önemlidir. Bu sebeple araştırma kapsamında ülkemizdeki eğitim giderlerinin ekonomik büyümeye etkilerinin ele alınması amaçlanmıştır. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için çalışmada klasik durağanlık testleri ve çoklu yapısal kırılmalı birim kök testi uygulanmış, çoklu yapısal kırılmalı eşbütünleşme testi ile eşbütünleşme ilişkisi sorgulanmış ve nedensellik analizi ile VECM varyans ayrıştırılması yapılmıştır. Çalışma [2000.Q1-2020.Q3] dönemini kapsamakta olup veriler TCMB veri tabanından derlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda eğitim harcamaları ve ekonomik büyüme arasında uzun vadede istatistiki olarak anlamlı ve pozitif açıdan bir ilişkinin varlığı tespit edilmekle beraber, kısa dönemde bir ilişki belirlenememiştir. Ayrıca Granger Nedensellik Analizi uygulandığında ekonomik büyümeden eğitim harcamalarına tek boyutlu nedensellik ilişkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Toparlamak gerekirse çalışma eğitim harcamalarının ekonomik büyümenin önemli bir parçası olduğunu göstermiş ve eğitim politikalarını planlarken büyüme sürecine hız kazandıracak insan sermayesini ortaya çıkarmak için eğitime ayrılan fonların arttırılması gerektiğinin önemini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important factors contributing to the progress of countries, their welfare, and the level of economic and social development. For this reason, spending on education is of great importance. Therefore, the study aims to investigate the effect of education expenditures in Turkey on economic growth. In order to determine the relationship between these variables, classical stationarity tests and unit root test with multiple structural break were applied in the study. The relationship of cointegration was questioned with the cointegration test with multiple structural breakages and VECM variance decomposition was performed with causality analysis.The study covers the period of [2000.Q1-2020.Q3] and the data were compiled from the CBRT database. As a result of the analysis, although it was seen that there is a statistically significant positive relationship between education expenditures and economic growth in the long run, no relationship has been determined in the short run. In addition, when Granger Causality Analysis was applied, the existence of a one-way causality relationship from economic growth to education expenditures has been determined. To sum up, the study showed that education expenditure is an important part of economic growth and revealed the importance of increasing education investments in order to create human capital that will accelerate growth while planning education policies.