Psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelere göre yöneticilerinin çatışma yönetimi stilleri ve algılanan stres düzeyleri
Conflict management styles and perceived stress levels of managers according to nurses working in psychiatric services
- Tez No: 666261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hastaneler farklı nedenlerle sıklıkla örgütsel çatışmaların yaşandığı kurumlardır. Sağlık sisteminde insan gücü kaynağının önemli bir bölümünü oluşturan hemşirelerin iyi yönetim uygulamaları sergilenen bir hastanede çalışmaları, stres düzeylerinin azaltılması ve stresle baş edebilmeleri açısından önemlidir. Psikiyatri servislerinde çalışan hemşireler, ruhsal açıdan sorunlu hastalara bakım vermeleri nedeniyle amirleri tarafından doğru çatışma yönetimi yöntemlerinin kullanılması iş verimlerinin artırılmasında etkili olacaktır. Bu çalışma; psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelerin, yöneticilerinin çatışma yönetimi stillerine ilişkin görüşleri ile kendi algıladıkları stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu araştırma psikiyatri servislerinde çalışan hemşirelere sosyal ağ üzerinden ölçek uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilindeki kamu ve özel hastanelerin psikiyatri kliniklerinde çalışan toplam 580 hemşire oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 173 olarak hesaplanmış, 199 hemşireye e-posta yoluyla ulaşılmıştır. Verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”ile“Çatışma Yönetimi Stratejileri Ölçeği ROC II Form A”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans ve yüzde dağılımları, Kruskal Wallis testi, spearman korelasyon analizi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %62,3'nin psikiyatri servisinde çalışmayı öncelikli tercih etmediği, %59,8'unun çatışma yönetimi eğitimi almadığı ve %77,9'unun stresle başa çıkabildiğini düşündüğü tespit edilmiştir. Katılımcıların Çatışma Yönetimi Ölçeği'nden aldıkları puanlara göre, tümleştirme alt boyutu puan ortalamaları 2,50±0,90; ödün verme alt boyutu puan ortalamaları 3,03 ± 0,74; hükmetme alt boyutu puan ortalamaları 2,92 ± 0,85; kaçınma alt boyutu puan ortalamaları 2,98 ± 0,66 ve uzlaşma alt boyutu puan ortalamaları 2,61±0,83 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin ifadelerine göre yöneticileri çatışma yönetiminde sırasıyla ödün verme, kaçınma, hükmetme, uzlaşma ve tümleştirme stillerini kullanmaktadır. Algılanan Stres Ölçeğinin puan ortalaması 13,78±4,74'tür. Algılanan stres alt boyutunun puan ortalaması 4,49±2,04, algılanan baş etme alt boyutunun ortalaması 9,30±3,45 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are institutions where organizational conflicts often arise for different reasons. Nurses, who are an important part of the human energy resource in the healthcare system, work in a hospital where good management practices are exposed, it is important to reduce stress levels and deal with stress. Nurses working in psychiatric wards provide care for patients with mental disorders, so the use of correct conflict management methods by their supervisors will be effective in increasing work efficiency. This work: This study was conducted to determine the relationship between the opinions of nurses and managers working in psychiatric departments on styles of conflict management and their perceived stress levels. This descriptive and cross-sectional study was carried out by applying a social network scale to nurses working in psychiatric services. The study universe consisted of 580 nurses working in psychiatric clinics in public and private hospitals in Istanbul. The sample size was calculated as 173, 199 nurses were contacted by email.“Personal Information Form”prepared by the researcher in accordance with the literature,“ROC II Form A Conflict Management Strategy Scale”and“Perceived Stress Scale”were used to obtain the data. Frequency and percentage distributions, Kruskal Wallis test, Spearman correlation analysis, and Mann Whitney U test were used to evaluate the data. It was determined that 62.3% of the nurses participating in the study did not prefer to work in the psychiatric department, 59.8% had not received training in conflict management and 77.9% felt they could cope. to stress. According to the participants' scores on the conflict management scale, the mean score for the integration sub-dimension is 2.50 ± 0.90; The mean compromising subscale scores were 3.03 ± 0.74; the mean score on the domination subscale is 2.92 ± 0.85; The mean score for the avoidance subscale was 2.98 ± 0.66 and the mean score for the approximation subscale was 2.61 ± 0.83. According to nurses' statements, managers use the styles of compromise, avoidance, domination, reconciliation, and integration, respectively, in conflict management. The mean score on the Perceived Stress Scale is 13.78 ± 4.74. The mean score for the perceived stress sub-dimension was 4.49 ± 2.04 and the mean for the perceived adaptation sub-dimension was 9.30 ± 3.45.