Acil servise başvuran künt travmalı çocuk hastalarda tüm vücut bilgisayarlı tomografi (TVBT) görüntüleme yapılmasının seçici bilgisayarlı tomografi (SBT) görüntüleme yapılmasına göre kötü sonlanıma etkisi
The effect of whole body computed tomography(WBCT) imaging compared to selective computed tomography(SCT) imaging on poor outcome in children who applied to the emergency department with blunt trauma
- Tez No: 666262
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: BT yaralanma hakkında yararlı ve detaylı bilgiler verir; bu nedenle son 20 yılda kullanımı giderek artmıştır. Ancak sedasyon ihtiyacı, radyasyon ilişkili kanser riski ve başka bir alana transfer gibi birçok kısıtlaması mevcuttur. Bu çalışmanın amacı acil servise başvuran künt travmalı çocuk hastalarda TVBT veya SBT görüntüleme tercihinin kötü sonlanıma etkisini kıyaslamaktır. Metot: 01.11.2017-31.12.2019 tarihleri arasında künt pediatrik travma nedeniyle acil servise başvuran ve BT görüntülemesi yapılan hastaların dâhil edildiği geriye dönük bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen hastalar TVBT ve SBT gruplarına ayrıldı. Hastalarda ölüm, YBÜ'sine yatış, operasyon ihtiyacı, transfüzyon ihtiyacı, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve tüp torakostomi ihtiyacı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 1018 hastanın 631'i erkek ve 387'si kadındı. Hastaların ortalama yaşı 7.01±5.29 yıl idi. En sık travma mekanizması %42,7 ile kendi düzeyinde düşme idi. Hastaların 216'sına TVBT görüntülemesi yapılırken 802 kişiye SBT görüntülemesi yapıldı. Hastalardan 95'inde kötü sonlanım gerçekleşti. Bu hastaların 70'ine TVBT görüntülemesi yapılırken 25'ine SBT çekildi. TVBT görüntülemesi yapılan 2 hastada ölüm, 20 hastada YBÜ'ne yatış, 28 hastada operasyon, 10 hastada mekanik ventilasyon ve 5 hastada tüp torakostomi ihtiyacı gelişti.
Özet (Çeviri)
Introduction: CT provides useful and detailed information about injury; therefore, its use has increased in the last 20 years. However, it has many limitations such as the need for sedation, radiation-related cancer risk and transfer to another area. This study investigates the negative effect of WBCT imaging compared to SCT imaging in children with blunt trauma in adult emergency department. Method: This is a retrospective study including patients who were admitted to the emergency department due to blunt pediatric trauma and underwent CT imaging between 01.11.2017- 31.12.2019. The patients included in the study were divided into WBCT and SBT groups. Death, ICU admission, need for operation, need for transfusion, need for mechanical ventilation and tube thoracostomy were investigated. Results: Of the 1018 patients included in the study, 631 were men and 387 were women. The average age of the patients was 7.01 ± 5.29 years. The most common mechanism of trauma was falling at its own level with 42,7% . While WBCT imaging was performed in 216 of the patients, SCT imaging was performed in 802 people. 95 of the patients had bad outcomes. While WBCT imaging was performed in 70 of these patients, SCT was performed in 25 of them. Death in 2 patients, ICU hospitalization in 20 patients, operation in 28 patients, mechanical ventilation in 10 patients and tube thoracostomy in 5 patients developed in WBCT imaging.