Uluslararası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözüm yolları
The methods for resolving disputes arising from international trade agreements
  1. Tez No: 666260
  2. Yazar: AYGUN MEHDİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. BAHADIR ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Uluslararası Ticari Sözleşmelerden Doğan Uyuşmazlıkların Çözüm Yolları“ isimli çalışmamızda öncelikle uluslararası ticari sözleşmeler ve bu sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların milli mahkemelerce çözümü ele alınmıştır. Bu bölümde ”ticaret“ ve ”uluslararası ticaret" kavramlarına, ticaretin tarihsel gelişimine, II Dünya Savaşından sonra uluslararası ticarette artan korumacılığın yarattığı haksızlığı ve dengesizliği ortadan kaldırmak ve uluslararası ticarette sabitliği yaratmak amacıyla yapılan anlaşmalara ve onlar esasında kurulan kurum ve kuruluşlara değindik. Bu bölümün diğer alt bölümlerinde uluslararası ticari sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların tarafların seçtiği milli mahkemelerce çözümü ve tarafların doğrudan başvurduğu mahkemelerce çözümü incelendikten sonra bu uyuşmazlıklarla ilgili yabancı mahkemelerce verilen kararların Türkiyede Türk hukukuna göre tanınması ve tenfizi, tenfiz şartları, tanıma ve tenfiz için engel teşkil eden diğer sebepler ele alınmıştır. Çalışmamızın diğer iki bölümünde ise uyuşmazlıkların alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ile çözümlenmesi açıklanmıştır. İlk önce tahkimin tanımı ve hukuki niteliği, tahkimin türleri, tercih edilme nedenleri, Türkiyede Milletlerarası Tahkim Kanunu çerçevesinde uluslararası ticari tahkim ve yabancı hakem kararlarının Türkiyede tanınması ve tenfizi incelenmiştir. Son bölüm olan uyuşmazlıkların tahkim dışındaki diğer alternatif uyuşmazlık çözüm yolları ile çözümlenmesi bölümünde ise alternatif uyuşmazlık çözümünün unsurları ve uzlaştırma, vakıaların tespiti yöntemi, müzakere, arabuluculuk, mini yargılama, tarafsız ön değerlendirme gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
In this study, named“The Methods for Resolving Disputes Arising from International Trade Agreements”firstly international trade agreements and the resolution of disputes arising from these contracts by national courts were discussed. The major and primay topics finds its discussion through the first section. The concepts of“trade”and“international trade”, the historical development of trade, the agreements and the institutions and organizations established on the basis of eliminating the injustice and imbalance created by the increased protectionism in international trade after World War II and creating stability in international trade are among effectively discussed themes. In the other sub-sections of this chapter, after the settlement of disputes arising from international commercial contracts by the national courts selected by the parties and by the courts directly appealed by the parties, the recognition and enforcement of the decisions made by foreign courts regarding these disputes in accordance with Turkish law, the conditions of enforcement, other reasons that prevent recognition and enforcement are discussed. In the other two chapters of our study, the resolution of disputes by alternative dispute resolution methods is explained. Firstly we analysed the definition and the legal nature of arbitration, arbitration types, preferred within the framework of the International Arbitration Law on International Commercial Arbitration in Turkey and we examined the recognition and enforcement of foreign arbitral awards in Turkey. In the last section, the resolution of disputes by alternative dispute resolution methods other than arbitration, we investigated the elements of alternative dispute resolution and alternative dispute resolution methods such as conciliation, fact finding, negotiation, mediation, mini-trial, early neutral evaluation.