Lise öğrencilerinin duygu yönetme becerilerinin motivasyon ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of emotion management skills of high school students in terms of motivation and some variables
  1. Tez No: 589251
  2. Yazar: NURSAT KAZANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin duygu yönetme becerilerinin motivasyon (akademik motivasyon), cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, algılanan anne-baba tutumu, anne- baba eğitim düzeyi ve doğum sırası değişkenlerine göre incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara'da ortaöğretime devam eden 325 kız, 402 erkek öğrenci olmak üzere toplam 727 öğrenci katılmıştır. Araştırmada lise öğrencilerinin duygu yönetme beceri düzeylerini belirlemek için beş alt boyutu olan“Duygu Yönetme Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadaki bağımsız değişkenlere yönelik“Motivasyon Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve ileri istatistik teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Veri türüne göre, cinsiyet gibi ikili gruplarda t testi, okul türü gibi ikiden fazla gruplarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Ayrıca, duygu yönetim beceri düzeyleri ile motivasyon arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre lise öğrencilerinin duygu yönetme becerileri; sınıf düzeyleri, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi ve doğum sırasına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Okul türüne göre duygu yönetme becerileri toplamı ve alt boyutları; duyguları sözel olarak ifade edebilme, duyguları olduğu gibi gösterebilme ve öfke yönetiminde anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Demokratik ve destekleyici anne tutumlarına sahip lise öğrencilerinin duygu yönetme beceri puan ortalamaları ilgisiz ve cezalandırıcı anne tutumlarına sahip öğrencilere göre daha yüksektir ve algılanan anne tutumlarına göre lise öğrencilerini duygu yönetme beceri düzeyleri anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Demokratik baba tutumuna sahip lise öğrencilerinin duygu yönetme beceri puan ortalamaları otoriter olarak algılanan baba tutumuna sahip lise öğrencilerine göre daha yüksektir ve anlamlı olarak farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research's aim is to investigate high school student's emotions management skill levels according to motivation (academic motivation), gender, class level, school type, perceived parent- attitudes, educational statue of parents and birth order. Study group includes 325 famele and 402 male in total 727 students attending to high schools in Ankara during 2018-2019 education year. In this research, in order to ascertain the emotions management skill scale which has five subdimension hes been used. Motivation scale in research which is aimed at the independent variables and personal information form is used. For analysis of data, descriptive and advanced statistics techniques are used. Mean of the gathered data and standard deviation computed. According to data type, for dual groups like gender t test for more than two groups like school type one-way variance analysis (ANOVA) is made. Also, relationship between emotions management skill levels and motivation is analysed with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. According to the results of the research high school students emotion management skill levels, mother's educational status father's educational status and birth order. According to school type, in emotions management skill's overall and sub dimensios expressing the emotions verbally, showing the emotions as they are and in anger-managemend there has been found a significant difference. High school students who have democratic and supportive mother attitudes emotions management skill skore mean is higher than the students who have careless and punisher mother attitudes high school students emotion management skill levels are getting significantly different. High school students who have democratic father attitudes, emotions management skill score mean is higher than the students who have father attitudes perceived as authoritarian and there has been found significant difference.