Yapı projelerinde zaman maliyet optimizasyonu için yeni bir model olarak NDS-II-Jaya tekniği önerisi
NDS-II-Jaya as a new model for time cost trade-off optimization techniques in building projects technique
- Tez No: 666267
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gerçek dünyada, birçok amacı karşılayan en optimal çözümü bulmayı içeren birçok problem bulunmaktadır. Bu çözümü elde etmek için çok amaçlı optimizasyon modelleri gerekmektedir. Bu nedenle, bu tarz çok amaçlı optimizasyon prosedürünün gerçekleştirilmesi için bu çalışmada etkili bir Baskın Olmayan Sıralama II-Jaya yaklaşımı kullanılmıştır. Kurulan bu modelin çeşitli inşaat projelerinde verimlilikleri test edilmiştir. Böylece, kullanılan modelin Pareto ön çözümü, önceki çalışmalardan çeşitli optimizasyon problemleri çözülerek doğrulanmıştır. Bundan dolayı, NDSII-Jaya bu çalışmada oluşturulan çok amaçlı optimizasyon modeli, inşaat mühendisliğinde zaman maliyet ödünleşim problemlerini çözmek için başka bir alternatif algoritma olarak önerilebilir. Bu nedenle, bu çalışmanın ana katkısı, zaman maliyet ödünleşim problemlerini (TCTP) çözmek için inşaat yönetimi alanında NDSII-Jaya'nın geliştirilmesi ve uygulanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the real world, there are many problems that include finding the optimal solution for many purposes. To achieve this solution, multiobjective optimization models are required. For this reason, this study used a non-dominated sorting II - Jaya approach to perform this type of multiobjective optimization procedure. This implemented model has been tested for efficiency in a variety of construction projects. Thus, the Pareto front of the model used is verified by resolving several optimization problems from previous studies. The Pareto front output of the version used it has been validated by re-solving the problems of criterion optimization taken from the literature. The multiobjective optimization model created in this study based on NDSII-Jaya can be suggested as another alternative algorithm to solve time cost trade-off problems in construction engineering and management. Therefore, the main contribution of this study is the development and implementation of NDSII-Jaya within the field of construction management to solve Time Cost Trade-off problems (TCTP).