How to sketch things with words: Exploring the relation between verbal and visual expressions of novice design students
Kelimelerle çizmek: Tasarım öğrencilerinin sözlü ve görsel ifadeleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
- Tez No: 666288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÇELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çizim, tasarım araştırmalarının en ilgi çekici ve tartışılan konularından biri olmuştur. Literatürde, çizimin kendine özgü özellikleri ve gerektirimleri incelenmiş, tasarımın geniş tanımlı açıklamalarına dahil edilmiş ve tasarımda kavramsal bir araç olarak temel işlevi birçok kişi tarafından kabul edilmiştir. Görsel özelliklerine ek olarak, tasarımcılar için temel iletişim araçlarından biri olarak tasvir edilmiş; çizimin, tasarımcının hem kendisiyle hem de tasarım sürecine dahil olan diğer paydaşlarla iletişimindeki rolü vurgulanmıştır. Eskiz, tasarım okullarında genellikle anahtar konulardan biri olarak tanımlanır. Programların çoğu ilk bir veya iki yarıyılda görsel iletişim yollarını öğretmek için tasarlanmış, çeşitli isimler altında, dersler içerir. İletişimdeki işlevi göz önüne alındığında, tasarım araştırmaları literatürü, çizimin dil ile ilişkisini inceleyen çok sayıda çalışma içermektedir. Görsel ve sözel düşünme biçimleri arasındaki karşılıklı ilişki çok sayıda araştırmacı tarafından vurgulanmaktadır. Buna göre dil, tasarımdaki yapıcı rolü açısından anahtar bir unsur olarak kabul edilmiştir. Çizim ile birlikte tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak benimsenmiştir. Eskiz tasarım araştırmacıları arasında yaygın bir tartışma konusu olsa da yapılan ampirik çalışmalar çoğunlukla zaman, kaynaklar ve/veya kavrayış açısından nispeten sınırlı çalışmaların ötesine geçmemiştir Tasarımı bir anlamlandırma süreci olarak kavramsallaştıran yaklaşımı benimseyen bu çalışma, çizimin dil ile olan ilişkilerine odaklanmıştır. Buna bağlı olarak, dilin tasarım sürecindeki kurucu rolünün, tasarım sürecinin 'eldeki malzemelerle diyalog kurma'ya dayalı doğasında temellendiği kabul edilmiştir. Görsel ve sözel düşünme biçimleri arasındaki ilişki, karşılıklı etkileri ve alışverişleri açısından incelenmiştir. Bu inceleme, bir endüstriyel tasarım bölümünde 'Tasarım İletişimi II' isimli bir lisans dersinde gerçekleştirilmiştir. Ana çalışmanın ilk aşamasında, Tasarım İletişimi II dersi benimsenen tasarım tanımı ve literatürde temel alınan tasarım süreci tasvirleri ile uyumlu şekilde geliştirilen yaklaşım içerisinde, belirli egzersizleri içerecek şekilde kurgulanmıştır. Buna göre, her ders değişken uzunluklarda birkaç oturuma bölünmüştür: ısınma egzersizleri; haftanın konusuna giriş / sunum; ön tartışma; ana eskiz çalışmaları; ve son tartışma. Bu yapı ile, görsel ve sözlü düşünme biçimleri arasındaki geçişlere imkân sağlamaya ve bu geçişleri teşvik etmeye çalışılmıştır. Ana çalışmanın ikinci aşamasını, Tasarım İletişimi II dersinin on bir öğrenci ile on dört hafta boyunca yürütülmesi oluşturur. Ayrıca bu aşama, verileri çalışmanın ilgi alanları açısından zenginleştirmek için üç farklı atölye çalışmasını da içerir. Atölye çalışmaları, öğrencilerin görselleştirme süreçlerini tasvir ederken başvurdukları sözlü ifade biçimlerini keşfetmeyi amaçlamıştır. Dersin işleyişi ve atölye çalışmaları etnografik yöntemlerle incelenmiştir. Araştırmacı, katılımcı gözlem yöntemini kullanmış ve ders ortamında alan notları almıştır. Ana çalışmanın üçüncü aşamasında, dönem sonunda öğrencilerden dersin bölümlendirilmiş yapısı, bu bölümlerin etkisi ve dersin geneli hakkında geri bildirim almak için bir ders değerlendirme anketi geliştirilmiştir. Ders değerlendirme anketi çevrimiçi olarak öğrencilerle paylaşılmış ve ankete on öğrenci katılım sağlamıştır. Daha sonra, ankete katılan öğrencilerin her biriyle, ankette verdikleri cevaplarını detaylandırmak amacıyla, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler örtük ifadelerini açmaya ve ders etkinliğiyle ilgili anlatılar sunmaya teşvik edilmeye çalışılmıştır. Ana çalışmanın dördüncü ve son aşamasında, toplanan veriler analiz edilmiş ve bulgular oluşturulan üç ana kategoride ele alınmıştır: (1) dersin içeriği, (2) dersin işleyişi ve (3) dersin çıkarımları. İçerik, derste tartışılan konuları ve bu konuların işlevsel anlamını içerecek şekilde geniş bir anlamda tanımlanmıştır. İşleyiş, uygulanan yöntemleri, kurgulanan sosyal ortamı ve paydaşlar arasındaki etkileşimi ifade eder. Çıkarımlar ise öğrenci özelliklerinin gelişimiyle ilgili verilerden ortaya çıkan diğer örüntüleri içerir. Tüm kategoriler ayrıntılı olarak açıklanmış, tartışılmış, örneklendirilmiştir; olası katkıları ve gerektirimlerine dair öngörüler sunulmuştur. Sözlü egzersizlerin uygulanmasının öğrencilerin öğrenme süreçleri ve dersi anlamaları üzerinde önemli etkileri olduğu görülmüştür. Ek olarak, hem sözlü hem de görsel alıştırmalar ders içeriğini ve yapısını şekillendirmiştir. Her oturumda sözlü veya görsel alıştırmalara odaklanan dersin bölümlü yapısı, ders saatleri boyunca farklı düşünme tarzlarında geçişler yapma imkanı tanımıştır. Hiçbir oturumun 'çok uzun' olmadığı böyle bir yapıda öğrencilerin daha verimli çalıştıkları ve farklı seanslar arasındaki geçişlerin 4 saatlik bir derste öğrencilerin yorgunluk düzeylerini olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Öğrencilerin derse verdikleri yanıtlar bağlam, anlama düzeyi ve onaylama açısından çeşitlidir. Öğrenci anlatıları, sözlü alıştırmaların konu edilen temaları kavramsallaştırmada görsel alıştırmalar kadar önemli olduğunu öne süren güçlü ifadeler sağlamıştır. Öğrenmenin sözlü alıştırmalarla yalnızca desteklenmediği aynı zamanda bu alıştırmalar aracılığıyla gerçekleştiği ifade gözlemlenmiştir. Yine, sözlü ve görsel alıştırmaların birlikte uygulanması, öğrencilerin dersi anlamalarında temel bir ikilik yaratmış ve bu ikilik öğrenciler tarafından çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Buna ilişkin öğrenci yanıtlarının çeşitliliği, önerilen yöntemin geliştirilebilecek, iyileştirilebilecek ve/veya daha sonraki uygulamalarda iptal edilebilecek belirli yönlerine işaret etmiştir. Sözlü tartışmalardaki öğrenci ifadeleri, her öğrencinin benimsediği farklı çizim yaklaşımlarını ortaya çıkarmıştır. Bu alıştırmalar, araştırmacının öğrencilerin bireysel görsel iletişim araçlarını daha derinlemesine anlamasına yardımcı olmuştur. Ayrıca bulgular, sözlü tartışmaların görsel iletişim yollarının yürütülmesinde göz ardı edilmemesi gereken bir rol oynadığını göstermiştir. Öğrenciler sözlü tartışmaların çizim yaparken düşünme süreçlerinde önemli etkileri olduğunu belirtmişlerdir. Bu çalışmanın doğası, sözel egzersizleri içeren ve içermeyen iki ders arasında bir karşılaştırma içermiyor. Bununla birlikte, ders müfredatında yazılı öğrenme çıktıları ile ilgili olarak uygulanan bu dersin bir değerlendirmesi yapılmıştır. Beklenen kazanımlara ek olarak öğrencilerin kişisel çizim tarzlarını geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Hem üçüncü taraflarla iletişim kurma hem de kendi kendine düşünme bağlamında tasarım çizimini anlamalarına yardımcı olan sözlü ve görsel düşünme biçimleri arasındaki karşılıklı ilişkinin daha fazla farkına varmışlardır. Bu çalışmanın sonuçları, araştırmacılara, kavram ve verilerden üretilmiş temaları sergileyen bir haritalama ile sunulmuştur. Bulgular, sözlü alıştırmaların öğrencilerin çizimi nasıl anladıkları ve çizim dersini nasıl yorumladıkları üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin dönem boyunca tasarım çizimine yönelik kavramsal bir anlayış içeren bir yaklaşım geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca sözlü ve görsel düşünme biçimleri arasındaki ilişkinin, farklı şekillerde ele alınabilecek umut verici bir potansiyel sunduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın kapsamı özellikle öğrencilerin anlatımları, tasarım eğitimi ve tasarım çizimi ile sınırlıdır. Bu nedenle dilin öğrencilerin zihinsel imgelerine etkisi; sözlü ve görsel dağarcıklar arasındaki ilişki; farklı dillerde öğretme ve öğrenmenin tasarım çizimine etkisi gibi bazı konular bu araştırmaya dahil edilmemiştir. Ancak bulgular, görsel ve sözlü düşünme biçimlerinin karşılıklı olarak nasıl işlediğine dair daha derin bir anlayış geliştirmek için, bu alanlardaki potansiyelin keşfedilmesinde kullanılabilir. İleriki çalışmalar için, tasarım eğitiminde sorunlu alanları belirlemeye ve bunlar aralarında olası bağlantıları incelemeye yardımcı olabilir. Sunulan haritalama, paydaşların içinde hareket ettiği kavramsal alanı tanımlamayı kolaylaştırabilir. Ayrıca yeni çalışmalarla geliştirilerek, bir tasarım dersi ortamının daha kapsamlı bir haritasını oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Drawing has been one of the most intriguing and debated issues of design research. Its distinctive entailments have been studied and incorporated into the broad description of design and its essential function as a conceptual tool is accepted by many. In addition to its obvious visual attributes, it has been portrayed as one of the fundamental tools of communication for designers: a communication which can be mediated both between multiple agents and by oneself. Sketching is commonly identified as one of the key subjects in design schools. In the first one or two semesters, most of the programs include courses under various names that are designated to instruct ways of visual communication. Considering its relation to communication, literature of design research includes numerous studies which have examined the association of drawing with language. The reciprocal relation between visual and verbal modes of thinking is highlighted by numerous researchers. Accordingly, language has been acknowledged as a key element regarding its constructive role in design. It has been adopted as an integral part of design process along with drawing. Even though sketching is a popular discussion subject among scholars, most of the empirical studies, which aim at exploring this process usually rely on workshops that are relatively limited in time, resources, and/or comprehension. Adopting an understanding of design as a sense making process, this study focused on the associations of drawing with language. Correspondingly, language's essential involvement in design process is found to be arisen from the nature of design process which requires a rich dialog with the material at hand. The relation between visual and verbal modes of thinking is studied in terms of their mutual effects and exchanges. Employed in this examination is an undergraduate course called 'Design Communication II' in a department of industrial design. In the first stage of the main study, the course is planned to involve certain exercises within an approach that is corresponding to what has been adopted concerning the definition of design and description of design process from literature. Accordingly, each lesson is divided into several sessions in variable order and length: warm up exercises; presentation / introduction to the topic of the week; preliminary discussion; main sketching exercises; and the final discussion. In this way, an attempt is made which enables and encourages transitions between visual and verbal modes of thinking. In the second stage of the main study, Design Communication II course has been conducted for fourteen weeks with eleven students. Also, three workshops have been organized in order to enrich the data in terms of this study's concerns. Through workshops, students' utilization of verbal expression in depicting their visualization processes is investigated. Throughout the course, participant observation method was utilized predominantly and field notes were one of the main sources of data. In the third stage of the main study, following the end of the semester, a course evaluation survey had been developed to get feedback from the students about the implementation of the course with sections, value of sections in particular, and the general assessment of the course. It is shared and collected online with the participation of ten students. Afterwards, semi-structured interviews are conducted with each student aiming to make them elaborate on their own answers in surveys. Students are attempted to be encouraged to express implicit statements and provide narratives that are relevant to the course activity. In the fourth stage of the main study, collected data is analyzed and findings are interpreted within three main categories: (1) Course content; (2) Course implementation; and (3) Course implication. Content is defined broadly to include issues discussed in course; and its functional meaning. Implementation implies facilitative methods, the established social setting, and interaction between stakeholders. Implications involve other patterns emerged from data concerning development of student attributes. All of the categories are described, discussed, exemplified in detail; their possible contributions and entailments are projected. Results of this study presents researchers a mapping of the themes that are generated from concepts and data. The findings have shown that the verbal exercises have significant impacts on how students acknowledge drawing and interpret the drawing course. It has been observed that, throughout the semester, students developed an approach towards design drawing, which substantially includes a conceptual understanding of it. Also, it is concluded that the relationship between verbal and visual modes of thinking constitutes a promising research area which can be approached from many more ways. The scope of this study was limited to expressions of students, design education, and design drawing in particular. Therefore, topics such as, language's effect on mental imagery of the students; relationship between verbal repositories and visual repositories; effect of different languages on teaching/learning design drawing were not included in this study. However, the findings can be utilized in discovering the potential in these fields to develop a deeper understanding about how visual and verbal modes of thinking functions reciprocally. For further studies, it may help to identify problematic areas in design education while offering possible links between them. Employment of the mapping may make it easier to describe the conceptual area in which stakeholders act. It can also be developed by further studies to achieve a more comprehensive mapping of a design course setting.