Alüminyum giydirme cephe sistemlerinin tasarım ve üretim süreçlerinde cephe-taşıyıcı sistem ilişkisi bakımından karşılaşılan mimari sorunlar
Architectural problems encountered in the design and production processes of aluminium curtain wall systems in terms of façade-carrier system relationship
  1. Tez No: 666296
  2. Yazar: MÜGE SABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnşaat sektöründeki yenilikçi düşünce anlayışı ile beraber cephe kavramı, yapıdan farklı olarak gelişmeye başlamış ve alüminyum giydirme cephe sistemlerinin oluşmasına ve gelişmesine neden olmuştur. Günümüzde, alüminyum giydirme cephe sistemlerinin kullanımı, teknolojinin gelişmesi ile beraber yapı sektöründe ki öncü cephe uygulaması haline gelmiştir. Yapıya uygun giydirme cephe sisteminin seçimi performans kriterlerinin yerine getirilmesinde önemli bir koşuldur. Alüminyum giydirme cephe sistemlerinin tasarım ve üretim süreçlerinin doğru yönetilmesi, yapıda istenilen performans kriterlerinin yerine getirilmesini sağlar. Yanlış cephe seçimi ve süreçlerdeki eksikliklerden dolayı, alüminyum giydirme cephe sistem uygulamalarında sorunlar meydana gelecektir. Tez çalışmasının asıl amacı olan Türkiye'de ve gelişmiş inşaat standartlarına sahip ülkelerde, alüminyum giydirme cephe sistemlerinin tasarım ve üretim süreçlerinde cephe-taşıyıcı sistem ilişkisi hakkında karşılaşılan sorunlar irdelenerek, oluşabilecek farklılıkların, hangi süreçte ne gibi sorunlar yarattığı ve bu sorunlara nasıl çözümler bulunabileceği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of building façade systems has started to develop along with the innovative thinking approach in the construction sector and has caused the occurrence and development of Aluminum curtain wall systems. Today, the use of aluminum curtain wall systems has become the leading facade application in the building sector with the development of technology. The selection of the right curtain wall system suitable for the building is an important condition in fulfilling the performance criteria. The efficient and correct management of the design and production processes of aluminum curtain wall systems ensures that the desired performance criteria in the building are met. Due to the wrong façade selection and deficiencies in the processes, problems will occur in aluminum curtain wall system applications. Finally, as the main purpose of the thesis, problems and differences which may occur between façade and structural system of building are studied and solutions of these problems have been analyzed and discussed for aluminum curtain wall systems during the design and manufacturing process in Turkey and the countries with having high construction standards.