Kur'an yolu tefsirinde Müşkilü'l-Kur'ân
Name of the thesis Mushkil al-Qur'an as in the exegesis titled 'Kur'an Yolu'
- Tez No: 666312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kur'ân'ın inzal olmasıyla beraber başlayan anlama faaliyetleri bugün de devam etmekte olduğu gibi gelecekte de devam edecektir. Başta müsteşrikler olmak üzere İslam'a ve birinci kaynağı olan Kur'ân'a her fırsatta saldırılar düzenlenmektedir. İnternet vasıtasıyla mekândan bağımsız olarak dünyanın her yerine kolayca ulaşılmasıyla bu saldırı faaliyetleri hız kazanmıştır. Bu saldırılarla başta gençler olmak üzere Müslümanların akılları karıştırılarak İslam'ın ve Kur'ân'ın ilahi oluşunun sorgulanması hedeflenmiştir. Bu saldırıların başında Kur'ân âyetlerinin çelişkili olduğu vehminin oluşumuna neden olan müşkil âyetler başı çekmektedir. Müşkilu'l-Kur'ân'ın Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı Kur'an Yolu adlı tefsirde yorumlanması hakkında hazırlanan bu çalışmada Kur'ân'daki müşkil âyetler tespit edilerek bu konuda Kur'an Yolu tefsirinin yorumları üzerinden çözümlemeler yapılmıştır. Çalışma 4 ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Kur'an Yolu tefsirinin yazarları hakkında bilgi verilerek tefsir metodu, kaynakları ve tefsire yapılan tenkitlere yer verilmiştir. İkinci bölümde müşkil konusu ele alınarak, Müşkil'in; tanımı, yakın kavramları, hikmetleri, Kur'ân'da bulunma sebepleri vb. konulara değinilmiştir. Üçüncü bölümde Kur'an Yolu'nun müşkil âyetleri çözümü ele alınarak dördüncü bölümde çağdaş müşkil konuları hakkındaki çözümlemelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding activities that started with the insignificance of the Quran will continue in the future as well as today. Attacks are carried out on Islâm and its primary source, the Quran, at every opportunity, especially the undersecretaries. These attack activities have gained momentum with easy access to anywhere in the world, regardless of location, via the Internet. With these attacks, it was aimed to confuse the minds of Muslims, especially the youth, and to question the divinity of Islâm and the Quran. At the beginning of these attacks, complicated verses that cause the formation of the delusion that the verses of the Quran are contradictory are leading. In this study, prepared about the interpretation of Müşkilu'l-Qur'an in the commentary named Quran Road published by the Presidency of Religious Affairs, the problematic verses in the Quran were determined and analyzes were made based on the interpretation of the Quran Way. The study consists of 4 main parts: In the first part, information about the authors of the Qur'an Way commentary is given and the method of tafsir, its sources and criticisms made to the commentary are included. In the second chapter, considering the complainant issue, Müşkil's; definition, close concepts, wisdom, reasons for being in the Quran, etc. Subjects are mentioned In the third chapter, the solution of the troubled verses of the Way of the Qur'an is handled, and in the fourth chapter, its analyzes on contemporary compulsive issues are included.