Bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of information technologies and software course curriculum according to teacher opnions
  1. Tez No: 666311
  2. Yazar: OĞUZHAN İLTERİŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretim programının, Stufflebeam tarafından ortaya koyulan Bağlam-Girdi-Süreç-Ürün (CIPP) modeli kullanılarak öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesidir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılarak CIPP modelini temel alan bir program değerlendirme çalışması yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme kullanılarak belirlenen, Ağrı, Aksaray, Eskişehir, İstanbul, Manisa, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde görev yapan 25 Bilişim Teknolojileri öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel veriler, Stufflebeam'in geliştirdiği CIPP modeli ölçüt alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretim programında yer alan öğretim ilke yöntemleri, ölçme değerlendirme yöntemleri, materyaller ve kazanımlar; öğretmenler tarafından oldukça yeterli ve başarılı bulunurken BT sınıfı, yetersiz bilgisayar, altyapı ve donanım gibi eksikliklerden dolayı bunların uygulamaya konulamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the Information Technologies and Software Curriculum using the Context-Input-Process-Product (CIPP) model introduced by Stufflebeam in line with the teachers' opinions. In this study, it was aimed to conduct a program evaluation study based on the CIPP model using an interview method from qualitative research methodsThe study group consists of 25 Information Technology teachers working in the provinces of Ağrı, Aksaray, Eskişehir, Istanbul, Manisa, Şanlıurfa and Şırnak, who are determined by using maximum variation sampling from purposive sampling methods. The qualitative data of the research was collected using a semi-structured interview Form prepared using the CIPP model criteria developed by Stufflebeam. The qualitative data were analysed using descriptive analysis method.According to the results of the study, while the teaching principles, assessment and evaluation methods, materials and acquisitions in the curriculum were found to be quite sufficient and successful by the teachers, it was observed that they could not be put into practice due to the inadequate computer, infrastructure and equipment in the IT classrooms.