KLK1 gene polymorphism effect on the development of coronaryartery disease and diabetes mellitus type 2
KLK1 gen polimorfizminin koroner arter hastalığı ve tip 2 diyabetin oluşumundaki etkisi
  1. Tez No: 666322
  2. Yazar: NOOR ABDULLAH HUSSAIN HUSSAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Koroner arter hastalığı bütün dünyadaki ölümlerin en sık sebebidir. Dünya sağlık örgütü istatistiklerine göre 2015 yılında 15 milyon hasta koroner arter hastalığıyla teşhis edilmiştir. Diyabet hastalığı metabolik bir kronik hastalıktır ve üç gruba sınıflandırılır; Tip 1, tip 2 ve gebelikle ilişkili. Tip 2 diyabet tüm diyabet vakalarının %90 fazlasında sorumludur. Bu iki hastalıkların oluşumunda hem çevresel hem kalıtımsal faktörler rol oynamaktadır. Klk1 Genin hem glikoz dengesinde ve insülin sentezinde hem de kardiyovasküler sistemi üzerinde olumlu etkileri çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada klk1 genetik Polimorfizminin bu iki hastalıklardaki rolünü araştırılmıştır. Bu çalışma ya toplamda 174 kişiden oluşan dört grup dahil edilmiştir, Kontrol grubu (n=50), Koroner arter hastalığı grubu (n=48), tip 2 diyabet grubu (n=50) ve koroner arter hastalığı ve tip iki diyabet grubu (n=26).Bu dört grup arasında cinsiyet ve yaş kriterleri yönünden anlamlı bir fark saptanmamıştır. Vücut kitle indeksi değerlerine bakıldığında anlamlı bir fark bulunmuştur (p< 0,00001). Lipit profilleri incelemesinde, HDL yönünden anlamlı bir fark mevcut olup (p< 0,00001) kolestrol, LDL, VDL ve TG yönünden anlamlı bir fark saptanmamıştır. Klk1 genotipleri Karşılaştırıldığında GG genotipi kontrol ve hasta grupları arasında anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir (p=0.010). Klk1 genotipleri yönünden koroner arter hastalığı anlamlılık bulunmamıştır. Diyabet ve diyabet olmayan kişilerin genotipleri karşılaştırıldığında ise AA genotipi anlamlı bir fark göstermiştir (p=0.029). Alel yönünden bakıldığında diyabet ve diyabet olmayan kişilerin arasında a aleli anlamlı fark göstermiştir (p=0.029). Yüksek vücut kitle indeksi bu iki hastalık için risk oluşturmakta olup HDL ise koroner arter hastalığı karşı koruyucudur. Bu bulgular da sağlıklı beslenmenin ve fiziksel aktivitenin bu hastalıklara karşı koruyucu etkilerini ortaya koymuştur. GG genotipindeki kişilerde bu 2 hastalıkların insidandsı daha düşüktür. AA genotipi taşıyan kişilerin tip iki diyabet yönünden risk altında olmaktadır. Bu bulgularda klk1 genindeki mutasyonlar normal glikoz metabolizmasının bozukluğuna yol açtığından diyabet için risk oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the most common cause of death worldwide. According to the statistics of the World Health Organization, 15 million patients were diagnosed with coronary artery disease in 2015. Diabetes disease is a metabolic chronic disease and is classified into three groups; type 1, type 2 and gestational. Type 2 diabetes is responsible for more than 90% of all diabetes cases. Both environmental and genetic factors play a role in the formation of these two diseases. The positive effects of the Klk1 gene on glucose balance, insulin synthesis and cardiovascular system have been shown in studies. In this study, the role of klk1 genetic polymorphism in these two diseases was investigated. This study included 4 groups of 174 people in total, the control group (n = 50), the coronary artery disease group (n = 48), the type 2 diabetes group (n = 50), and the coronary artery disease and type 2 diabetes group (n=26). There was no significant difference between these four groups in terms of gender and age criteria. When the body mass index values were examined, a significant difference was found (p< 0,00001). There was a significant difference in terms of HDL in the lipid profiles examination (P< 0,00001) but no significant difference was found in terms of cholesterol, LDL, VDL and TG. When the Klk1 genotypes were compared, the GG genotype differed significantly between the control and patient groups (P=0.010). Coronary artery disease was not significant in terms of Klk1 genotypes. When the genotypes of diabetic and nondiabetic individuals were compared, the AA genotype showed a significant difference (P=0.029). In terms of allele, the A allele showed a significant difference between people with and without diabetes (P=0.029). High body mass index poses a risk for these two diseases, and HDL is protective against coronary artery disease. These findings also revealed the protective effects of a healthy diet and physical activity against these diseases. The incidence of these 2 diseases is lower in people with the GG genotype. People with the AA genotype are at risk for type 2 diabetes. In these findings, mutations in the klk1 gene cause impairment of normal glucose metabolism and pose a risk for diabetes.