Sıçanlarda safra yolu bağlanarak oluşturulan karaciğer fibrozu üzerine 5-florourasil tedavisinin etkinliği
The efficacy of 5-flourouracil therapy on bile duct ligation induced liver fibrosis in rats
  1. Tez No: 666325
  2. Yazar: GÖKHAN OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Karaciğer fibrozu, karaciğer yetmezliğine ve sonunda ölüme yol açabilen yaygın bir patolojik durumdur. Önceki çalışmalar 5-FU'in fibrozu önlemede etkili bir ajan olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, sıçanlarda SKL ile oluşturulan karaciğer fibrozu üzerine 5-FU tedavisinin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Otuz sekiz sıçan 3 gruba ayrıldı: Grup 1 (sham-ameliyat, n=10), safra kanalı açığa çıkarıldı ancak bağlanmadı; Grup 2 (SKL-SF, n=14), safra kanalı bağlandı ve 1 ml SF verildi; Grup 3 (SKL-5FU, n=14), safra kanalı bağlandı ve 5-FU ile tedavi edildi. Karaciğer ve kan örnekleri postoperatif 21. günde alındı. Karaciğer fonksiyon analizleri, doku HP içeriği ve serum ve doku TGF-β1 düzeyleri biyokimyasal olarak belirlendi. Karaciğer kesitleri, bir görüntü düzenleme yazılımı kullanılarak analiz edildi ve doku kolajen içeriğinin yüzdesi ölçüldü. Bulgular: TGF-β1 doku ve serum düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Sham-ameliyat, SKL-SF ve SKL-5FU gruplarında ortalama HP seviyesi sırasıyla 253±42 ng / L, 360±32 ng / L ve 305±41 ng/L idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hepatic fibrosis is a common pathological condition that can lead to liver failure and eventually death. Previous studies demonstrated that 5-FU is an effective agent in preventing fibrosis. In this study, we aimed to investigate the efficacy of 5-FU therapy on bile duct ligation (BDL) induced liver fibrosis in rats. Methods: Thirty-eight rats were divided into 3 groups: Group 1 (sham-operated, n=10), the bile duct was exposed but not ligated; Group 2 (BDL-SF, n=14), the bile duct was ligated and 1 ml SF was given; Group 3 (BDL-5FU, n=14), the bile duct was ligated and treated with 5-FU. The liver and blood samples were harvested at 21st day postoperatively. Liver function analyses, tissue HP content, and serum and tissue TGF-β1 levels were determined biochemically. The liver sections were analyzed using an image editing software and percentage of tissue collagen content was measured. Results: There were no significant differences between the groups in terms of tissue and serum levels of TGF-β1 (p>0.05). Mean HP level in the sham-operated, BDL-SF, and BDL-5FU groups were 253±42 ng/L, 360±32 ng/L and 305±41 ng/L, respectively.