İşletme gruplarının oluşumu, gelişimi ve değişimi: Tarımsal kooperatif kökenli bir işletme grubu üzerine durum çalışması
The formation, evolution, and change of business groups: A case study on an agricultural cooperative originated business group
- Tez No: 666326
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KARADEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada tarım kooperatifi kökenli bir işletme grubunun yönetici elitlerinin grubun oluşumu ve gelişimini kendi örgütsel bağlamı içerisinde ne türden bir değişim süreci olarak anlamlandırdıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu nedenle de Konya'da faaliyet gösteren kooperatif kökenli bir işletme grubu olan Anadolu Birlik Holding üzerine bir durum çalışması yapılmıştır. Araştırmada nitel (kalitatif) yöntem uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda Van De Ven ve Poole (1995) tarafından geliştirilen ve daha sonra Van De Ven ve Sun (2011) tarafından aksaklıkları belirlenerek tekrar şekillendirilen Örgütsel Değişim Modeli'ne liderlik ve güven unsurları eklenerek katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal what kind of change process the managerial elites of a cooperative originate agricultural business group to understand the formation and development of the group in its organizational context. For this reason, a case study was conducted on Anadolu Birlik Holding, which is a cooperative origin business group operating in Konya. Qualitative method was applied in the research. As a result of the research, leadership and trust elements were added to the Organizational Change Model, which was developed by Van De Ven and Poole (1995) and then reshaped by determining the defects by Van De Ven and Sun (2011).