Polikistik over sendromlu hastalarda serum visfatin seviyelerinin obezite ile ilişkisi
The relationship between obesity and serum visfatin levels inpatients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 666324
  2. Yazar: ESRA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Visfatin adlı yeni adipositokinin; santral obezitesi olan, insulin rezistansı olan ve hiperandrojenik hastalarda yüksek düzeylerde seyrettiği düşünülmektedir. Visfatin'inle ilgili çalışmaların yetersizliğinden dolayı biz bu çalışmamızda; normal kilolu polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarla fazla kilolu polikistik over sendromlu hastaların serum visfatin seviyeleri arasındaki farkı değerlendirmeyi, Polikistik over sendromu olmayan kontrol grubuyla visfatin seviyelerini karşılaştırmayı ve polikistik over sendromu olan ve olmayan hasta gruplarında visfatinin insulin direnciyle ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.07.2020 ve 31.12.2020 tarihleri arasında Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran PKOS tanısı alıp normal kilolu olan 30 ve normal kilolu olmayan 30 hasta ve kontrol grubu olarak vajinal akıntı,dismenore gibi şikayetlerle ve mestruel düzensizlik,aknelenme veya tüylenme gibi şikayetler dışı başvuran 30 hasta dahil edilmiştir. Çalışma için Rotterdam kriterleri kullanılmış olup, 3 kriterden 2 sinin sağlanması durumunda PKOS tanısı konulmuştur. Hastaların tamamından araştırma izni ve aydınlantılmış onam alınmıştır. Çalışma için gruplardan alınan bilgiler, olgu raporu formlarına kaydedilerek hastaların aç rutin tetkikler için verdiği kan örnekleri rutin zaten alınmış olan örneklerin analizi yapıldıktan sonra uygun saklama ortamlarında (-20°C) serum visfatin düzeylerinin toplu analizi için analiz gününe kadar muhafaza edilmiştir. PKOS hastası olan BKİ < 25kg/ m2 olan, PKOS hastası olan BKİ ≥ 25kg/ m2 olan ve sağlıklı gönüllüler serum visfatin değerleri açısından karşılaştırılmIştır. Tüm bireylerin serum glukoz, insülin, total testosteron, Dehidroepiandrosteron sülfat(DHEA-S), Luteinleştirici hormon(LH), Folikül stimülan hormon(FSH), östrojen, progesteron, 17OH-progesteron ve hemogram düzeyleri belirlenmiştir. İnsülin direncini belirlemek için Homeostatic Model of Assessment-Insulin Resistance(HOMA-IR) hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen çalışma grupları arasında kiloya bakılmaksızın sağlıklı gönüllülerin serum visfatin düzeyi normal kilolu PKOS'lu hastalardan anlamlı olarak yüksekti(P0,05). Fazla kilolu PKOS tanılı kadınlarla fazla kilolu sağlıklı kadınlar arasında serum visfatin düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05).Normal kilolu PKOS tanılı kadınların serum visfatin düzeyi, normal kilolu sağlıklı kadınlardan anlamlı olarak düşüktü(p0,05).Araştırmaya dahil edilenlerden PKOS tanılı kadınlar içinde insülin direnci olan ve olmayanlar arasında serum visfatin düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(P>0,05).Sağlıklı kadınlar içinde insülin direnci olan ve olmayanlar arasında serum visfatin düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(P>0,05). Sonuç: PKOS'lu hastalarda visfatin düzeylerinin düştüğü bulundu. Hastaların fazla kilolu olma ve veya olmama durumuna göre visfatin düzeyleri açısından anlamlı bir fark izlenmedi. PKOS'lu hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde insülin direnciyle visfatin arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Serum visfatin düzeyinde; obezite ve karbonhidrat metabolizması dışında çalışmamızda araştırılmayan başka faktörlerin de etkili olabileceğinden visfatinle PKOS ilişkisini daha iyi açıklayabilmek için büyük popülasyonlu çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is thought that Visfatin, a new adipocytokine is observed at high levels in patients with central obesity, insulin resistance and hyperandrogenic disease. In this study, we aimed to evaluate the difference between serum visfatin levels between normal-weight polycystic ovarian syndrome (PCOS) patients and overweight patients with polycystic ovary syndrome, to compare visfatin levels with a control group without polycystic ovary syndrome, and to evaluate the relation of visfatin to insulin resistance in patient groups with and without polycystic ovary syndrome because of the insufficient studies about Visfatin. Materials and Methods: 30 patients with normal weight and 30 patients without normal weight who were diagnosed with PCOS and as a control group, 30 patients with complaints such as vaginal discharge and dysmenorrhea and without complaints like irregularity, acne or hair growth that applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 01.07.2020 and 31.12.2020 were included to our study. Rotterdam criteria were used for the study, and a diagnosis of PCOS was made if 2 of the 3 criteria were met. Research permission and informed consent were obtained from all patients. The information obtained from the groups for the study was recorded in case report forms and after analyzing the blood samples given by the patients for fasting routine examinations, they were kept in suitable storage conditions (-20°C) until the day of analysis for collective analysis of serum visfatin levels. Visfatin serum levels of healthy volunteers with PCOS patients with BMI 0,05). Serum visfatin levels of women diagnosed PCOS with normal weight were significantly lower than healthy women with normal weight (p0,05). No statistically significant difference was found between healthy women with and without insulin resistance in terms of serum visfatin levels (P>0,05). Conclusion: It was observed that the Visfatin levels decreased in patients with PCOS and there was no significant result in Visfatin levels according to the patients being overweight and not being overweight. No significant difference was found between insulin resistance and visfatin in patients with PCOS and healthy volunteers. Since it is thought that other factors other than obesity and carbohydrate metabolism that were not investigated in our study may be effective on serum visfatin level, studies with large populations are needed to explain better the relationship between visfatin and PCOS.