Ratlarda ana safra yolunun bağlanması sonucu oluşturulan kolestatik karaciğer hasarı üzerine rosa pimpinellifolia l. meyvesi ekstraktının antioksidan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant effect of rosa pimpinellifolia l. fruit extract on common bile duct ligation induced cholestatic liver injury in rats
- Tez No: 639372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Antioksidan kullanımı oksidatif stresle ilişkili karaciğer hastalıklarını önlemek ve tedavi etmekte önem arz etmektedir. Her ne kadar klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlarda kesin bulgular elde edilmese de deneysel çalışmalar antioksidanların karaciğer hastalıklarındaki in vivo teröpatik etkisini ortaya çıkartmakta başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır. Biz de bu çalışmada son dönemlerde antioksidan etkinliği in vitro ortaya konulan yöresel bir bitki olan Rosa pimpinellifolia L. meyvesinin in vivo etkinliğini deneysel sarılık modeli oluşturulan ratlarda incelemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu deneysel çalışma 25 adet erkek Sprague - Dawley rat kullanılarak planlandı. Deneysel sarılık modeli ana safra yolu iki kere 5/0 ipekle bağlanarak gerçekleştirildi. Mevsiminde toplanan Rosa Pimpinellifolia L. meyveleri ekstraktı hazırlandı. Rastgele 5 gruba ayrılan deneklere sırasıyla: (1) sadece laparotomi-sham-, (2) ana safra yolu bağlanması –kontrol-, (3) 250 mg/kg tedavi, (4) 500 mg/kg tedavi, (5) 750 mg/kg tedavi işlemleri uygulandı. On günün sonunda ratlar incelemek üzere alınan kan ve karaciğer doku örnekleri sonrası sakrifiye edildi. Rat serumlarından karaciğer fonksiyon testleri ve hem serum hem de karaciğer homojenatlarında çeşitli oksijen radikalleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Application of antioxidants signifies a rational curative strategy to prevent and cure liver diseases involving oxidative stress. Although conclusions drawn from clinical studies remain uncertain, animal studies have revealed the promising in vivo therapeutic effect of antioxidants on liver diseases. In this study, we aimed to investigate the in vivo efficacy of Rosa pimpinellifolia L., a local plant whose in vitro antioxidant activity had been previously demonstrated in an experimental obstructive jaundice. Material and Methods: The experimental jaundice models in 25 male Sprague - Dawley rats were developed by double main bile duct binding using 5/0 silk. Rosa Pimpinellifolia L. fruit extract prepared from seasonal products collected from restricted geographical areas. All rats randomly divided into 5 groups, respectively: (1) laparotomy-sham- only, (2) biliary tract binding –control-, (3) 250 mg / kg applied, (4) 500 mg / kg applied, (5) 750 mg / kg applied. At the end of the 10th day, the rats were sacrificed after blood and liver tissue samples were collected. Liver function tests and several oxidative stress markers were examined to assess oxidative damage at the cellular level. Results: The lipid hydroperoxide (LOOH) level in the rat serum and liver tissue was significantly decreased in all treatment groups, (p < 0.001 and p=0,014, respectively).