Fournier gangreni tedavisinde negatif basınçlı yara terapisi ile konvansiyonel yara pansumanının karşılaştırılması
Compari̇son of negative pressure wound therapy and conventional wound dressing in fournier's gangrene
- Tez No: 666327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANSUR DAĞGÜLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kliniğimizde, negatif basınçlı yara terapisi ile konvansiyonel yara pansumanı yöntemleriyle tedavi edilmiş Fournier Gangreni tanılı hasta gruplarını karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Üroloji kliniğinde Ocak 2011 ve Temmuz 2020 yılları arasında takip ve tedavi edilen 64 FG hastası çalışmaya alındı. Grup 1'e konvansiyonel yara pansumanı, Grup 2'ye ise negatif basınçlı yara terapisi yapılan hastalar alındı. Hastaların demografik özellikleri, etiyolojileri, yatış süreleri, debridman sayıları, ek cerrahileri, Fournier Gangreni Ciddiyet İndeksi skorları, analjezik ihtiyaçları, tutulan nekroz alanları ve miktarı retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Grup 1'de 37 hasta, Grup 2'de ise 27 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalar erkekti. Grup 1 ve grup 2'de hastaların yaş ortalaması açısından istatistiksel fark yoktu(p:0.434). Grup 1'de ortalama yatış süresi 17.9±1.8 gün ve grup 2'de ise bu süre 12.7±1.1 gün idi. Aralarında sayısal bir fark olmasına rağmen bu istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. (p:0.91). Grup 1 ve Grup 2'de ortalama debridman sayıları sırasıyla 7.1±0.8 ve 3.7±0.3 idi. Aralarındaki bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p:0.004). Grup 1 ve Grup 2'de ortalama günlük analjezik kullanım sayısı sırasıyla 2.4±0.12 ve 1.44±0.08 idi. Aralarındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı. (p:
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare Fournier's Gangrene patients who were treated with Conventional Wound Dressing and Negative Pressure Wound Therapy. Materials and Methods: 64 patients who were followed and treated between 2011 and July 2020 in Dicle University Urology clinic included in this study. CWD patients in Group 1 and NPWT patients in Group 2 included in this study. The patients were retrospectively analyzed in terms of demographic characteristics, etiologies, hospitalization durations, number of debridements, additional surgeries, FGSI scores, analgesic requiremets, the area of necrosis involved and their amount. Results: 37 patients in Group 1 and 27 patients in Group 2 included in this study. All the patients were male. There was no statistically significant difference between group 1 and 2 in terms of average age of the patients. The mean hospitalization time was 17.9±1.8 days in group 1 and 12.7±1.1 days in group 2. Although there was a difference between groups but it wasn't statistically significant(p:0.91) The mean number of debridements were 7.1±0.8 and 3.7±0.3 in Group 1 and 2, respectively. There was statistically significant difference(p:0.004). The mean analgesic requirements were 2.4±0.12 and 1.44±0.08 in group 1 and 2, respectively. There was statistically significant difference between groups(p: