Yapay zekâ yöntemleri ile kısa dönemli yük tahmini
Short term load estimation with artificial intelligence methods
  1. Tez No: 666347
  2. Yazar: VİLDAN EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güç sistemlerinin verimli çalışmasında ve gelecek planlamada, elektrik yük tahmini çok önemlidir. Yük tahmini, geçmişteki koşulları inceleyerek gelecekteki elektrik yükünün tahminine dayanır. Günlük veya saatlik elektrik tüketimi verileri genellikle kısa vadeli yük tahmini için kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin dört yıllık günlük elektrik enerjisi tüketim verileri kullanarak kısa vadeli yük tahmin modellemesi yapılmıştır. Bu modellemede geçmiş elektrik yük değerleri ve sıcaklık değerleri giriş olarak kullanılmıştır. Öngörü doğruluğunu arttırmak için günlerin karakteristik özelliklerine göre kategorilendirilmesi ve mevsimlere göre sınıflandırılması yapılmıştır. Çalışmada MAPE değerleri hesaplanmıştır. YSA ile geliştirilen modellerden en iyi MAPE değeri %2,51 ve en kötü MAPE değeri %4,48 olarak elde edilmiştir. Sezon kriteri eklendiğinde daha başarılı MAPE değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric load estimation is very important in efficient operation of power systems and future planning. Load estimation is based on estimating the future electrical load by examining past conditions. Daily or hourly electricity consumption data are generally used for short term load estimation. In this study, Turkey's four-year, short-term load forecasting modeling was done using daily electricity consumption data. In this modeling, past electrical load values and temperature values are used as input. In order to increase the prediction accuracy, the days were categorized according to their characteristics and classified according to the seasons. MAPE values were calculated in the study. Among the models developed with ANN, the best MAPE value was obtained as 2.51% and the worst MAPE value was 4.48%. When the season criterion is added, a more successful MAPE value was obtained.