Gelenekselden dijitale hikâye anlatıcılığı: Youtube örneği
From traditional to digital storytelling: The example of Youtube
- Tez No: 666384
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
İletişim süreci insanlığın ilk günlerinden bugünlere kadar süregelmiş ve insanın olduğu her yerde bir hikâye anlatımının olabileceği fikrini akıllara getirmiştir. İlk dönemlerden günümüze doğru kronolojik olarak gelindiğinde, iletişim ve hikâye anlatma sürecinin sözlü, yazılı, basılı, elektronik ve dijital olarak gerçekleştiği görülebilmektedir. Geleneksel olarak başlayan anlatım süreci, günümüzde dijital araçlarla devam etmektedir. İletişim araçlarında ve yöntemlerinde değişim yaşanmasına rağmen, insanlar arasında değişmeyen bir unsur olarak hikâye ve hikâye anlatıcılığının bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada hikâye anlatıcılığı kavramı merkeze alınarak, geleneksel hikâye anlatıcılığından dijital hikâye anlatıcılığına geçen süreçte değişen anlatıcının, izleyicinin ve içeriğin serüvenini daha belirgin kılmak amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın temel sorunsalı, geleneksel sözlü hikâye anlatıcılığının, dijital hikâye anlatıcılığına nasıl dönüştüğüdür. Çalışmanın ana amacı, geleneksel hikâye anlatıcılığı ve dijital hikâye anlatıcılığının ne olduğunun anlaşılmasını ve aralarındaki farkların ne olduğunun net bir şekilde gösterilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda kullanıcıların YouTube'da dijital hikâyeleri analiz edebilecek düzeye gelebilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Çalışma nitel araştırma yönteminin ilkeleri benimsenerek yapılmıştır. Veriler, örnek YouTube kanalı olarak seçilen Barış Özcan'a ait videoların analizinden ve üç farklı üniversitenin lisans öğrencileriyle yapılandırılmış online görüşmelerden elde edilmiştir. Sonuç olarak geleneksel hikâye anlatıcılığının günümüzde bitmediği ancak büyük ölçüde dijital hikâye anlatıcılığına doğru evrildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The communication process from the earliest days of mankind has continued until today and brought to mind the idea that there can be a storytelling wherever people are. From the earliest times to the present, it can be seen that the communication and storytelling process took place in verbal, written, printed, electronic and digital forms. The storytelling process that started traditionally continues with digital tools today. Despite the change in communication tools and methods, it is seen that there is story and storytelling as an element that does not change between people. This study focuses on the concept of storytelling and aims to make the adventure of the narrator, audience and content more evident in the process that changes from traditional storytelling to digital storytelling. The main purpose of the study is to provide an understanding of what are traditional storytelling and digital storytelling and show clearly what are the differences between them. In this context, it is aimed to enable users to reach the level of analyzing digital stories on YouTube. The study was conducted by adopting the principles of qualitative research method. The data were obtained from the analysis of the videos of Barış Özcan which selected as a sample YouTube channel, and structured online interviews with undergraduate students of three different universities. As a result, it has been observed that there is no awareness of the concept of storytelling in the eyes of today's undergraduate students, traditional storytelling has not ended today, but has largely evolved into digital storytelling.