Fibromiyaljili bireylerle fibromiyaljisi olmayan bireylerin anksiyete ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing the depression and anxiety level of individuals who have fibromyalgia with individuals who dont have fibromyalgia
- Tez No: 666414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fibromiyalji sendromunun ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmese de yüksek stresin hastalığın seyrini olumsuz anlamda etkilediği düşünülmektedir (Scheidt et al., 2014). Bu nedenle stres düzeyinin bireyin işlevselliğini bozmayacak düzeyde kalmasını sağlayacak müdahalelerin fibromiyaljili bireylerin tedavi sürecine olumlu anlamda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmadaki amacımız etiyolojisi tam olarak bilinmeyen fibromiyalji sendromunun tedavisine katkı sağlayacağı düşünülen psikolojik desteğin gerekliliğini vurgulayacak veriler elde edebilmek için, fibromiyalji sendromu ile anksiyete bozukluğu ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma çerçevesinde nicel araştırma yöntemi altında anket tekniği kullanılacaktır. Gerekli verileri istatiksel analize uygun olarak toplayabilmek için en uygun teknik olan anket formu, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini fibromiyalji sendromu olan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma grubunu ise evren içerisinden uygun (kolaycı) örnekleme yoluyla seçilen 60'ı fibromiyaljisi olan ve 60'ı fibromiyaljisi olmayan olmak üzere toplam 120 birey oluşturmuştur. Örneklem seçimi ise İstanbul'da bulunan özel hastane ve fizik tedavi kliniklerine başvuran Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) kriterlerine göre fizik tedavi uzmanları tarafından fibromiyalji sendromu tanısı konulan 60 fibromiyaljili bireyden müteşekkildir. Ayrıca fibromiyaljili bireyler ile fibromiyaljisi olmayan bireylerin anksiyete ve depresyon puanının kıyaslanabilmesi için 60 fibromiyalji tanısı almamış bireye beck anksiyete ve beck depresyon ölçeğinin uygulanması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the reason for the occurrence of fibromyalgia syndrome is not known exactly, it is thought that high stress negatively affects the course of the disease. (Scheidt et al., 2014). It is therefore thought that interventions to ensure that the level of stress remains at a level that does not impair the functionality of the individual will contribute positively to the treatment process of individuals with fibromyalgia. Our goal in the research is to examine the relationship between fibromyalgia syndrome and anxiety disorder and depression so that we can obtain data that will highlight the need for psychological support that is thought to contribute to the treatment of fibromyalgia syndrome, whose etiology is not fully known. Survey technique will be used under the quantitative research method within the framework of the research. In order to collect the necessary data in accordance with the statistical analysis, the most appropriate technique, the questionnaire form, was used as a data collection tool. The universe of the research consists of individuals with fibromyalgia syndrome. The research group consisted of a total of 120 individuals, 60 of whom had fibromyalgia and 60 of whom had no fibromyalgia, selected through appropriate (easy) sampling from the universe. The selection of samples is consistent with 60 fibromyalgia individuals diagnosed with fibromyalgia syndrome by physical therapists according to the criteria of the American Rheumatological Union (ACR), which presents to private hospitals and physical therapy clinics in Istanbul. There are also plans to apply the scale of beck anxiety and beck depression to 60 individuals who have not been diagnosed with fibromyalgia so that the score of anxiety and depression of individuals without fibromyalgia can be compared. According to the result of the study, the anxiety scores of the individuals with and without fibromyalgia differed significantly.