Food as a sign of intergenerational family conflicts and a marker of identity in Chinese American fiction
Çin Amerikan yazınında kimliğin göstergesi ve kuşaklararası aile kavgalarının işareti olarak yiyecek
  1. Tez No: 666413
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE ŞEN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, kültürel yemek teorileri ışığında, kimlik inşa etme süreci dinamiklerini Çin Amerikan yazınından iki eserde – Mei Ng'nin Eating Chinese Food Naked (1998) ve David Wong Louie'nin The Barbarians Are Coming (2000) – incelemektedir. Bu çalışma, özellikle Claude Fischler ve Deborah Lupton'un görüşlerine odaklanmaktadır. Bu tez, birinci ve ikinci kuşak Çin kökenli Amerikalıların çelişen yiyecek seçimlerini ve yemek yeme alışkanlıklarını, onların Amerikan ve/veya etnik beslenme düzenine olan bağlılıklarını ve bunun aile birimi üzerindeki yıkıcı etkisinin sebep olduğu kuşaklararası kavgaları göstermesiyle ele almaktadır. Bu çalışma, Çin kökenli Amerikalıların yiyeceklerinin ve yemek kültürünün, Çin mutfak düzenini beyaz ırkın besidüzeninin etkilerine karşı koruduğunu göstermektedir; fakat beyaz ırkın damak zevkine karşı olan bu savunmacı tutumun, sınıf ve cinsellik gibi sosyal değişkenlerle etkileşimi sonucunda sarsıldığını öne sürmektedir. Romanların analizi, yemek yeme isteğinin etnik mutfak kültürünün dayattığı düzgüsellikten kurtulması sonucunda, iştahın, karakterlerin değişen sosyoekonomik durumuna ve cinsel yönelimine bağlı olan aykırı yemek yeme eylemleri ile kişiselleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of the identity construction process in two works of Chinese American fiction - Mei Ng's Eating Chinese Food Naked (1998) and David Wong Louie's The Barbarians Are Coming (2000) - in the light of cultural food theories, focusing specifically on the views of Claude Fischler and Deborah Lupton. The thesis discusses the contrasting food choices and eating habits of the first and second generation Chinese Americans reporting the intergenerational conflicts born by the adherence to the American and/or ethnic dietary regimen and their disruptive effect on the family unit. The study argues that the food and foodways of Chinese Americans guard the culturally defined Chinese culinary regime against the workings of white dietary practices, but the interaction with social variables such as class and sexuality challenges this reserved attitude towards the white palate. The analyses of the two novels demonstrate that once the desire for eating is no more tempered by the natural tendencies of the ethnic culinary culture, the appetite gets personalized through nonconforming food practices based on the changing socio-economic position and sexual orientation of the characters.