Poli(indol/4-aminokinaldin) kopolimerinin elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of poly(indole/4-aminoquinaldine) copolymer
- Tez No: 666415
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KAHYA DÜDÜKCÜ, DR. RUKAN SUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Elektrokimyasal tepkimelerin verimliliğini etkileyen en önemli parametre elektrottur. Son yıllarda yapılan araştırmalarda hazırlanan elektrotların büyük bir kısmı iletken polimer katkılıdır. Bu elektrotlar, yakıt hücreleri, optik cihazlar, süper kapasitörler, korozyon gibi birçok alanda kullanılmaktadır. İletken polimerler, iletkenlik, kararlılık, hazırlanmalarındaki kolaylık gibi özellikleri ile günümüzde de yoğun ilgi çeken araştırma konusudur. Bu çalışmada, indol ve indol/4-aminokinaldin monomerleri kimyasal ve elektrokimyasal olarak polimerleştirilmiştir. Çözücü, monomer derişimi, tarama hızı ve döngü sayısı parametrelerinin polimerizasyona etkisi incelenerek en uygun sentez koşulları belirlenmiştir. Sentezlenen poli(indol/4-aminokinaldin)'in elektrokimyasal aktiviteleri dönüşümlü voltametri ve alternatif akım impedans spektroskopisi ile incelenmiştir. Poli(indol/4-aminokinaldin) ve poliindol'ün karakterizasyon işlemleri, SEM-EDX, FTIR, UV, TGA ve XRD ölçümleri ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important parameter affecting the efficiency of the electrochemical reaction is the electrode. In recent researches, most of the electrodes are prepared with conductive polymer additives. These electrodes are used in many areas such as fuel cells, optical devices, super capacitors and corrosion. Conductive polymers, with their properties such as conductivity, stability and ease of preparation, are a subject attracting interest today as well. In this study, indole ve indole/4-aminoquinaldine monomers were chemically and electrochemically polymerized. The most suitable synthesis conditions were determined by examining the effects of solvent, monomer concentration, scanning rate and cycle number parameters on polymerization. Electrochemical activities of synthesized poly (indole/4-aminoquinaldine) was investigated by cyclic voltammetry and alternating impedance spectroscopy. Characterization processes of poly (indole/4-aminoquinaldine) and polyindole were carried out by SEM-EDX, FTIR, UV, TGA and XRD measurements and the data obtained were compared.