Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi sucul alanlarının zooplankton faunasının mevsimsel incelenmesi
Seasonal investigation of zooplankton fauna of Siverek district of Sanliurfa
  1. Tez No: 666431
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Şanlıurfa İli'nin Siverek İlçesi sucul alanlarında, yıllar içindeki çeşitli uygulamaların, çevresel etkilerin ve mevsimsel değişiminin zooplankton faunasını ve kompozisyonunu ne derecede etkilediğinin ortaya konması, bölgede yapılan veya yapılacak olan su ürünlerinin üretimi konusundaki çalışmalara öncülük etmesi, sucul alanların su kalitesini tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada bölge Kasım 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında bir yıl süreyle incelenmiştir. Zooplankton ve su örnekleri 13 farklı sucul alan ve 4 mevsim olarak plankton kepçesi ile vertikal ve horizontal olarak toplanmıştır. İstasyonlardan alınan örneklerde; su sıcaklığı, çözünmüş oksijen, pH, elektriksel iletkenlik, derinlik ve ışık geçirgenliği sahada ölçülmüştür. Araştırma süresince sucul alanlarda oransal olarak en yüksek bulunan grup Rotifera olmuş, onu sırasıyla Copepoda ve Cladocera izlemiştir. Bu çalışmada, Rotifera'dan 17 familyaya ait 45 tür, Cladocera'dan 3 familyaya ait 6 tür, Copepoda'dan 1 familyaya ait 3 tür teşhis edilmiştir. Yaz mevsiminde en çok sayısı, kış mevsiminde en az tür sayısı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Sucul alanların ekolojik sağlığının bir göstergesi olan zooplanktonun, Avrupa Birliği Su Çerçeve Direktifine göre mevsimsel olarak düzenli izlenmesi ve daha sonra oluşabilecek olumsuz etkilere bir uyarı olması açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the aquatic areas of Siverek District of Şanlıurfa Province, it is aimed to reveal to what extent the various practices, environmental effects and seasonal changes have affected the zooplankton fauna and composition over the years, to lead the studies on the production of fisheries made or to be made in the region, and to determine the water quality of the aquatic areas. In this research, the region was examined for a year between November 2017 and July 2018. Zooplankton and water samples were collected vertically and horizontally with a plankton net in one station and 4 seasons from 13 different aquatic areas. In the samples taken from the stations; water temperature, dissolved oxygen, pH, electrical conductivity, depth and light transmittance were measured on site. During the research, Rotifera was the group with the highest proportion in aquatic areas, followed by Copepoda and Cladocera, respectively. In this study, 45 species belonging to 17 families from Rotifera, 6 species belonging to 3 families from Cladocera, 3 species from Copepoda belonging to 1 family were identified. The highest abundance value was determined in summer and the lowest abundance value in winter. As a result, zooplankton, which is an indicator of the ecological health of aquatic areas, will be important in terms of seasonal regular monitoring according to the European Union Water Framework Directive and as a warning for negative effects that may occur later.